Uczelnie i instytucje

UE/ Wiceminister Szeptycki: w 2024 r. przeznaczyliśmy ponad 1 mld zł na internacjonalizację nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce

12.05.2025. Wiceminister nauki Andrzej Szeptycki. PAP/Wiktor Dąbkowski
12.05.2025. Wiceminister nauki Andrzej Szeptycki. PAP/Wiktor Dąbkowski

Wiceminister nauki Andrzej Szeptycki poinformował na konferencji w Brukseli, że w 2024 r. Polska przeznaczyła ponad 1 mld zł na internacjonalizację nauki i szkolnictwa wyższego. "Celem ministerstwa jest wzmocnienie pozycji Polski jako atrakcyjnego miejsca dla edukacji" - podkreślił.

Wiceminister wziął udział w konferencji na temat transnarodowej współpracy naukowej w Polsce i Europie. Została ona zorganizowana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w ramach polskiej prezydencji w UE.

Jak mówił, Polsce udało się wykonać ogromną pracę, aby promować internacjonalizację nauki i szkolnictwa wyższego. "Kiedy komunizm się skończył, w latach 1990–1991, w Polsce było około 4300 studentów zagranicznych. Kiedy 21 lat temu weszliśmy do UE, w Polsce było 8800 studentów z zagranicy. W zeszłym roku liczba studentów zagranicznych przekroczyła 105 tys. Tak więc w ciągu 35 lat liczba ta wzrosła z 4000 do 105 000. Większość z nich, 70 proc., pochodzi z innych krajów europejskich, w szczególności z Ukrainy i Białorusi" – powiedział.

Dodał, że internacjonalizacja to krok, który zmusza do zmiany sposobu nauczania i prowadzenia badań, do dążenia do doskonałości w obu obszarach, do poprawy jakości polskiej oferty – tak aby pomóc studentom w zdobywaniu kompetencji niezbędnych do funkcjonowania w dzisiejszym zglobalizowanym świecie.

"Ta zmiana została dokonana głównie przez polskie uczelnie, ale my, ministerstwo i nasze agencje, staraliśmy się im pomóc. W 2024 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło ponad 1 mld zł, co stanowi około 230 mln euro, na internacjonalizację nauki i szkolnictwa wyższego" – powiedział.

Dodał, że celem ministerstwa jest wzmocnienie pozycji Polski jako atrakcyjnego miejsca do edukacji i rozwoju kariery naukowej.

"W 2024 roku rozpoczęliśmy prace nad nową strategią umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. Realizujemy ją pod przewodnictwem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i pod auspicjami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Strategia ma zostać ukończona w tym roku i przez kolejne dwa lata będzie wdrażana" – wyjaśnił.

Jak ocenił, Unia Europejska jest kluczowym elementem tego procesu internacjonalizacji. "Po pierwsze, ponieważ nasi studenci biorą udział w programie Erasmus+. Mam na myśli zarówno wyjeżdżających polskich studentów, jak i przyjeżdżających zagranicznych studentów. A nasi naukowcy korzystają ze wsparcia UE, szczególnie w ramach programu Horyzont" – podsumował.

Serwis PAP Nauka w Polsce objął wydarzenie patronatem.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera