Kraków/ Wystawa poświęcona Andy'emu Warholowi w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon

Prezentacja wystawy czasowej "Andy Warhol. Dialog z pop-artem" w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. (amb) PAP/Art Service
Prezentacja wystawy czasowej "Andy Warhol. Dialog z pop-artem" w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. (amb) PAP/Art Service

Około 100 prac Andy’ego Warhola (1928-1987) oglądać będzie można od soboty na na wystawie czasowej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Prezentowane eksponaty pochodzą gównie z biograficznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Andy Warhola w Miedzialboracach na Słowacji.

Dyrektor Cogiteonu Kazimierz Koprowski poinformował w czwartek, że na wystawie "Andy Warhol. Dialog z pop-artem" oprócz obrazów zaprezentowano także odręczne szkice, książki, ubrania i inne przedmioty należące do artysty, a także fotografie wykonane przez Billy'ego Name'a i Rudo Prekopa – łącznie jest to blisko 150 eksponatów, w większości nigdy wcześniej w Polsce niepokazywanych.

Prócz prac i pamiątek pochodzących ze słowackiego muzeum, na ekspozycji prezentowane są również zbiory z kolekcji prywatnych. Wśród nich około 30 okładek płyt winylowych zaprojektowanych przez Warhola z kolekcji dziennikarza muzycznego Piotra Metza.

Gości wystawy przy wejściu wita figura Andy'ego Warhola, wykonana w skali 1:1, tak jak sobie sam kiedyś tego życzył, z plastiku.

Według kuratorki wystawy Barbary Woźniak krakowska ekspozycja oprócz kontekstu artystycznego ma również wydźwięk naukowy. „Ponieważ jesteśmy w Małopolskim Centrum Nauk Cogiteon więc bardzo wiele działań będzie służyło temu, żeby pokazać, np. w jakich technikach artysta pracował, jak kontestowała się barwa w jego seriografiach, jak jego twórczość wpływa na współczesną kulturę i naukę” - zapowiedziała.

Treści naukowe zostały przygotowane we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki i Akademią Muzyczną w Krakowie. Wraz z wystawą przygotowano program wydarzeń towarzyszących, obejmujących m.in. projekcje filmów autorstwa A. Warhola, a także warsztaty plastyczne inspirowane jego twórczością oraz audycje radiowe i koncerty.

Ekspozycja "Andy Warhol. Dialog z pop-artem" będzie dostępna od soboty do 29 sierpnia 2025 roku w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon.(PAP)

rgr/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 08.07.2025. Wydarzenie #HaloKosmos w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, 9 bm. na którym nastąpiło połączenie na żywo z przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. PAP/Albert Zawada

    Cztery spotkania dzieci i młodzieży z astronautą na ISS

  • Łódź, 02.07.2025. Przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski (na ekranie) podczas połączenia wideo na żywo w EC1 w Łodzi, 2 bm. Podczas trwającego ok. 20 minut połączenia Sławosz Uznański-Wiśniewski wykonywał eksperymenty w stanie nieważkości oraz odpowiadał na pytania zadawane przez młodzież. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Sławosz Uznański-Wiśniewski poprowadził lekcję fizyki z kosmosu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera