Uczelnie i instytucje

Kraków/ Kazimierz Koprowski pokieruje Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon

21.06.2024. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service
21.06.2024. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

Kazimierz Koprowski będzie kierował Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon do czasu wyboru nowej dyrekcji instytucji. W czwartek zarząd województwa małopolskiego podjął uchwałę o odwołaniu ze stanowiska dyrektora Piotra Szymańskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego poinformował w piątek, że dr Kazimierz Koprowski został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Jak wyjaśnił p.o. dyrektora biura prasowego UMWM Szymon Huptyś, powodem odwołania dotychczasowego dyrektora Centrum Piotra Szymańskiego są - wykazane podczas kontroli - nieprawidłowości, które były udziałem dyrekcji.

„Zarząd województwa podjął taką decyzję w trosce o dobre funkcjonowanie jednej z najważniejszych instytucji w Małopolsce. Założenie jest takie, żeby nie tylko w sposób strategicznie poprawny prowadzić działalność Cogiteonu ukierunkowaną na dzieci i młodzież, ale też żeby nie powstawały problemy w obrębie samej instytucji” – zaznaczył Huptyś, dodając, że Kazimierz Koprowski jest doświadczonym menadżerem, posiadającym kompetencje również w zakresie oświaty. Będzie on kierował placówką w najbliższych miesiącach, do czasu wyboru nowej dyrekcji.

Marszałek Małopolski Łukasz Smółka zlecił kontrole w placówce w związku z doniesieniami na temat zachowania wicedyrektor Cogiteonu wobec pracowników. W lipcu br. „Interia” opublikowała materiał, w którym opisała sytuacje, do jakich dochodziło w instytucji. Według portalu miała ona m.in. poniżać i wyzywać podwładnych.

Urząd podkreśla jednocześnie, że kwestia obsady pozostałej dyrekcji leży w gestii samego dyrektora, w tym przypadku decyzje dotyczące wicedyrektorów będzie podejmował Koprowski.

Cogiteon jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego. Centrum zostało otwarte w czerwcu br. jako instytucja poświęcona popularyzacji nauk przyrodniczych i namysłowi nad miejscem człowieka we wszechświecie.(PAP)

juka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.10.2024. Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Artur Wiatr (L) oraz zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Robert Gajda (P) podczas spotkania w Hotelu Bartlowizna w Goniądzu, 17 bm. Spotkanie dot. podpisania umowy na dofinansowanie budowy Europejskiego Centrum Ochrony Klimatu i Mokradeł Biebrzańskiego Parku Narodowego. (amb) PAP/Marcin Onufryjuk

    Podlaskie/ W Goniądzu powstanie Europejskie Centrum Ochrony Klimatu i Mokradeł

  • Paryż, Francja, 17.10.2024. Pokaz odtworzonych przez polskich naukowców i projektantów strojów ze średniowiecznej Nubii w paryskim Luwrze, 17 bm. Stroje pięciorga postaci zostały zrekonstruowane przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego i projektantów z Uniwersytetu SWPS. na podstawie malowideł zdobiących niegdyś ściany katedry w Faras. Freski z Faras obecnie znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Sudańskiego Muzeum Narodowego w Chartumie. Polskie badania na tych terenach w latach 60. XX wieku zainicjował prof. Kazimierz Michałowski z Uniwersytetu Warszawskiego. (jm) PAP/Anna Wróbel

    Francja/ Stroje z Faras odtworzone przez polskich badaczy pokazano w Luwrze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera