
Nauka w Polsce to nie tylko badania w laboratoriach, ale realne rozwiązania mające wpływ na życie obywateli, rozwój gospodarki i jakość funkcjonowania państwa. Będzie o tym mowa podczas dwudniowego kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, któy rozpocznie się w niedzielę w Warszawie.
Wydarzenie odbędzie się w Politechnice Warszawskiej oraz Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, będzie je można również śledzić online.

Jak zapowiedzieli organizatorzy w kongresie weźmie udział ponad 100 instytucji i zespołów badawczych. Zaprezentują one ponad 60 wdrożeń i projektów, które już dziś działają w edukacji, medycynie, rolnictwie, energetyce, ochronie środowiska, administracji publicznej czy obronności. Niektóre z nich to rozwiązania, które zdobywają międzynarodowe uznanie, inne to pionierskie odpowiedzi na lokalne problemy, które mają potencjał do szerokiego zastosowania.
Wśród zaprezentowanych wdrożeń znajdą się m.in. RESQL (SWPS) – system monitorowania środowiska szkolnego, który pozwala szybko reagować na przemoc rówieśniczą. Pokazana będzie również europejska platforma wspierająca zdrowie psychiczne pracowników EMPOWER (Instytut Medycyny Pracy im. J. Nofera). Posłuchać można też będzie o systemie AGREUS (Instytut Ogrodnictwa) do zarządzania nawadnianiem. Zespół z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki opowie o zastosowaniu AI w diagnostyce skolioz u dzieci. A system dozymetrii promieniowania dla służb mundurowych i wojska TIWADOZ zaprezentuje Instytut Fizyki Jądrowej PAN). Prezentowany będzie również model językowy PLLuM oraz innowacyjna baza wspierająca przemysł rolno-spożywczy Centrum Zasobów Mikrobiologicznych SeCuRe (IBPRS-PIB)
Na Kongresie wystąpi ponad 20 gości specjalnych – liderów nauki, ekspertów wdrożeniowych, twórców, przedsiębiorców i osób publicznych, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wizją. To m.in. Tomasz Czajka, Włodzisław Duch, prof. Piotr Moncarz, Michał Wyrębkowski, Ewelina Kurtys, dr Konrad Maj, prof. Agnieszka Paradowska-Gorycka, dr Aleksandra Kołodziejczyk.
„Nie chodzi o to, by promować instytucje – chodzi o to, by pokazać ludzi, którzy realnie zmieniają świat. Mamy w Polsce naukowców na światowym poziomie, którzy często w ciszy laboratorium tworzą rozwiązania wpływające na nasze zdrowie, bezpieczeństwo i jakość życia. Czas ich przedstawić opinii publicznej. Kongres +Nauka dla Społeczeństwa+ to przestrzeń właśnie do tego – do spotkania, rozmowy i wspólnej refleksji nad tym, jak mądrze inwestować w przyszłość” – podkreślił, cytowany w komunikacie organizatorów, prof. Henryk Skarżyński, inicjator i współorganizator wydarzenia.
Tegoroczna edycja kongresu zapoczątkuje również powstanie „Księgi Najważniejszych Wdrożeń Osiągnięć Twórczych XXI wieku” – dokumentu, który ma zebrać najważniejsze badania, innowacje technologiczne i inicjatywy twórcze mające realny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę. Księga zostanie przekazana Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz innym instytucjom publicznym jako symboliczny manifest potencjału polskiej nauki.
„Potrzebujemy lepszej narracji o nauce. Mamy talenty, wyniki i realne efekty – ale brakuje nam komunikacji. Księga ma pokazać, że nie mamy powodów do kompleksów. Przeciwnie – mamy czym się chwalić. I musimy to robić odważnie” – dodał prof. Skarżyński.
Kongres odbędzie się w formule hybrydowej – wszystkie sesje będą transmitowane online.
Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis PAP Nauka w Polsce. (PAP)
Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.