Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Ruszyła rekrutacja na studia na Uniwersytecie Medycznym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Elektroradiologia, pielęgniarstwo w języku angielskim oraz studia magisterskie na kierunku ratownictwo medyczne – to nowe propozycje studiów w nowym roku akademickim na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Uczelnia rozwija też kierunek lekarski w swojej filii w Wałbrzychu.

Uczelnia w przesłanym w poniedziałek komunikacie poinformowała o rozpoczęciu rekrutacji na nowy rok akademicki 2025/2026. Na kandydatów czekają 1284 miejsca na studiach stacjonarnych I stopnia (licencjackich), 280 miejsc na studiach stacjonarnych II stopnia (magisterskich) oraz 212 miejsc na studiach stacjonarnych English Division (w j. angielskim). W ofercie są również studia niestacjonarne.

Nowością w ofercie są trzy nowe kierunki. Pierwszy to elektroradiologia – kierunek kształcący specjalistów diagnostyki obrazowej i radioterapii. „System ochrony zdrowia potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów, dlatego też zapraszamy na kierunek zdrowie publiczne oraz zupełną nowość - elektroradiologię I i II stopnia” - powiedział cytowany w komunikacie dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu dr hab. Łukasz Rypicz.

Drugim nowym kierunkiem jest ratownictwo medyczne II stopnia (stacjonarne i niestacjonarne) - to magisterskie studia dla ratowników, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje, prowadzić badania naukowe i wdrażać innowacyjne rozwiązania. Program obejmuje m.in. naukę ultrasonografii, elementy medycyny pola walki oraz zarządzania kryzysowego.

Trzecim nowym kierunkiem na UM jest pielęgniarstwo w języku angielskim (stacjonarne) - kierunek dla osób chcących zdobywać kompetencje pielęgniarskie z perspektywą pracy w Polsce i na świecie.

Filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w Wałbrzychu daje możliwość studiowania kierunku lekarskiego, a otwarcie 5 klinik (chirurgii, hematologii i onkologii, medycyny ogólnej, pediatrii oraz chirurgii twarzowo-szczękowej) w szpitalu im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu to kolejny krok w rozwoju filii wałbrzyskiej. Docelowo powstanie 15 klinik, a klinika ginekologii i położnictwa będzie tworzona w Specjalistycznym Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

„Mamy na miejscu nowocześnie wyposażone pracownie, bibliotekę, nowy stół wirtualny do nauki anatomii, a więc lepszą aparaturę niż wiele uczelni w Polsce. Ale najważniejsze jest to, że pracujemy w małych, kameralnych grupach, więc każdy student ma praktycznie nieograniczony dostęp zarówno do sprzętu, jaki i do pacjentów” - powiedziała dziekan filii UM w Wałbrzychu prof. Beata Sobieszczańska.

Nowo przyjęci studenci mogą przystąpić do programu „Młoda Nauka”, który daje możliwość rozwoju młodych naukowców pod skrzydłami mentorów.

„Mamy dla naszych nowych adeptów program, który umożliwia im rozwój naukowy od pierwszych dni studiowania na uczelni. Stawiamy na indywidualną pracę mistrz – uczeń, wspieramy w planowaniu ścieżki kariery, zachęcamy do działalności w kołach naukowych i udziału w międzynarodowych projektach” - zaznaczyła prof. dr hab. Julita Kulbacka, pełnomocnik rektora ds. programu „Młoda Nauka”.

Limity przyjęć na studia stacjonarne: kierunek lekarski - 330 miejsc we Wrocławiu; kierunek lekarski filia UMW w Wałbrzychu - 50 miejsc; kierunek lekarsko-dentystyczny - 52 miejsca; farmacja - 150 miejsc; analityka medyczna - 100 miejsc; fizjoterapia - 100 miejsc.

Studia I stopnia (licencjackie): pielęgniarstwo - 150 miejsc; położnictwo - 80 miejsc; dietetyka - 100 miejsc; zdrowie publiczne - 50 miejsc; ratownictwo medyczne - 72 miejsca; elektroradiologia - 50 miejsc.

Studia II stopnia (magisterskie): pielęgniarstwo - 65 miejsc; położnictwo - 55 miejsc; dietetyka - 60 miejsc; zdrowie publiczne - 50 miejsc; ratownictwo medyczne - 50 miejsc. Studia w języku angielskim: medicine – kierunek lekarski - 140 miejsc; dentistry – kierunek lekarsko-dentystyczny - 24 miejsca; nursing – kierunek pielęgniarstwo - 48 miejsc.(PAP)

ros/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera