Katowice/ Kontrowersje w nowotworach neuroendokrynnych tematem XI Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W dniach 11–12 kwietnia w katowickim Muzeum Śląskim odbywa się XI edycja Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Kontrowersje w Nowotworach Neuroendokrynnych". Wydarzenie poświęcone jest aktualnym wyzwaniom w diagnostyce i leczeniu tego typu nowotworów.

Konferencja organizowana jest przez Polską Sieć Guzów Neuroendokrynnych Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. W konferencji biorą udział wybitni eksperci z Polski i zagranicy, którzy omawiają najnowsze osiągnięcia w zakresie diagnostyki, leczenia oraz interdyscyplinarnej opieki nad pacjentami z tego typu nowotworami, w tym nowotworami układu pokarmowego i płuc.

"Nowotwory neuroendokrynne to bardzo rzadkie i trudne do leczenia schorzenia, które wymagają zaawansowanej diagnostyki oraz współpracy wielu specjalistów. Nasza konferencja to okazja do wymiany doświadczeń z najlepszymi ekspertami z całego świata, w tym z prezesem Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Neuroendokrynnych, a także członkami zarządu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego" – powiedziała PAP prof. dr hab. n. med. Beata Kos-Kudła, przewodnicząca Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych, prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i kierownik Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tegoroczna edycja wydarzenia ma szczególny charakter, ponieważ zbiega się z obchodami 25-lecia Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Z tej okazji podczas konferencji omawiana będzie również przyszłość leczenia nowotworów neuroendokrynnych i rola polskich ośrodków w tym procesie.

"Polska od lat wyróżnia się na tle innych krajów w stosowaniu nowoczesnych terapii, takich jak radioizotopowa terapia PRRT, która stosowana jest już od ponad 20 lat w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych. W wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, ta terapia została wprowadzona dopiero niedawno" – zaznaczyła prof. Kos-Kudła. "Wyniki naszych działań, potwierdzone przez badania kliniczne, świadczą o wysokiej skuteczności stosowanych metod, które dają lepsze efekty w porównaniu z innymi metodami leczenia stosowanymi w innych krajach" – dodała.

Podczas konferencji eksperci będą szczegółowo omawiać m.in. polskie zalecenia dotyczące leczenia nowotworów neuroendokrynnych, które zostały opracowane przez panel ekspertów Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych i opublikowane w 2022 roku.

"Porównamy je z zaleceniami europejskimi, które ukazały się w 2023 i 2024 roku. To ważna część konferencji, która pozwoli na ocenę postępów w leczeniu tych skomplikowanych nowotworów, a także na omówienie ewentualnych różnic w podejściu do terapii w różnych częściach świata" – powiedziała prof. Kos-Kudła.

Jak podkreśliła, nowotwory neuroendokrynne (tzw. NEN) to choroby wymagające podejścia wielospecjalistycznego. Leczenie pacjentów z NEN angażuje endokrynologów, onkologów, medyków nuklearnych, gastroenterologów, pulmonologów oraz chirurgów.

"Dlatego tego rodzaju wydarzenia są niezbędne, aby lekarze z różnych dziedzin medycyny mogli dzielić się swoimi doświadczeniami i poszukiwać nowych, lepszych rozwiązań w leczeniu tych pacjentów" – zaznaczyła prof. Kos-Kudła.

Podczas konferencji poruszone zostaną również wyzwania związane z wprowadzaniem nowych leków dla rzadkich chorób, w tym nowotworów neuroendokrynnych.

"Dostęp do nowoczesnych molekuł terapeutycznych wciąż stanowi wyzwanie, zwłaszcza w leczeniu rzadkich schorzeń. Niemniej, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie łatwiejszy dostęp do takich terapii, również dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia" – podkreśliła prof. Kos-Kudła.

Zakończenie konferencji i jubileuszu Kliniki Endokrynologii i Nowotworów Neuroendokrynnych ŚUM będzie okazją do refleksji nad postępami, jakich dokonano w leczeniu nowotworów neuroendokrynnych oraz do wymiany pomysłów i doświadczeń na przyszłość.(PAP)

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki w dniach 9-18 maja

  • Fot. Adobe Stock

    W maju II Śląski Stand-up Naukowy; zapisy na warsztaty dla chętnych z całej Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera