Uczelnie i instytucje

Wiceministra nauki: w ustawie o szkolnictwie wyższym chcemy uwzględnić walkę z mobbingiem

14.01.2025. PAP/Albert Zawada
14.01.2025. PAP/Albert Zawada

W znowelizowanej ustawie Prawo o szkolnictwo wyższe i nauce chcemy zawrzeć elementy, które by wspierały walkę z mobbingiem – powiedziała w czwartek wiceministra nauki Karolina Zioło-Pużuk. Dodała, że resort planuje wiele działań, które mają poprawić zdrowie psychiczne studentów i pracowników w środowisku akademickim.

Wiceszefowa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej, że w resorcie jeszcze przed wakacjami zostanie powołany zespół ekspertów, który zajmie się przejrzeniem obowiązującej obecnie ustawy i przygotowaniem zmian w niej dotyczących mobbingu w środowisku akademickim.

Działania antymobbingowe to element planów ministerstwa nauki na poprawę zdrowia psychicznego w środowisku akademickim. Prace nad szerszą strategią systemowych zmian w tej dziedzinie trwają m.in. w związku z raportem „Analiza badań nad zdrowiem psychicznym i jakością życia w środowisku akademickim” przygotowanym przez badaczy Uniwersytetu SWPS na zlecenie MNiSW.

Praca została wcześniej opisana w serwisie Nauka w Polsce.

Z raportu wynika m.in., że połowa osób studiujących na polskich uczelniach odczuwa na co dzień wysoki poziom stresu. Z kolei ok. 22 proc. doktorantek i doktorantów doświadcza trudności w codziennym funkcjonowaniu. Od problemów ze zdrowiem psychicznym nie są wolni również pracownicy akademiccy. Nawet 31,6 proc. z nich doświadcza wysokiego nasilenia symptomów zaburzeń afektywnych (głównie depresji i zaburzeń lękowych) i psychosomatycznych.

Wśród „działań naprawczych” Ministra Zioło-Pużuk wymieniła też m.in. współpracę resortu z Parlamentem Studentów RP przy projekcie „Strefa komfortu”, w ramach którego studenci mogą skorzystać z indywidualnej pomocy psychologicznej online oraz wzięcia udziału w webinariach prowadzonych przez specjalistów.

Wiceministra nauki zapowiedziała, że resort będzie zachęcał uczelnie, by w programach studiów znalazły się nawet krótkie kursy psychoedukacyjne, szczególnie dla studentów pierwszych lat studiów.

„Badania pokazały także, że życie doktoranta również jest pełne stresów i wyzwań. (…) Dlatego rozmawiamy z Krajową Reprezentacją Doktorantów, żeby razem z nimi rozpocząć projekt skierowany do młodych doktorantów i przyszłych naukowców” – zaznaczyła Karolina Zioło-Pużuk.

Wspomniała też o programie badawczo-interwencyjnym "Psychologia dla Społeczeństwa", finansowanym przez MNiSW, a realizowanym przez Instytut Psychologii PAN, który ma na celu diagnozę oraz wzmacnianie świadomości zdrowia psychicznego Polaków.

Obecna na konferencji wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN) Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła, że w opracowaniu systemowych rozwiązań dotyczących zdrowia psychicznego konieczna jest współpraca wielu resortów, a dbałość o dobrostan psychiczny Polaków powinna się zaczynać już na etapie szkoły.

Poinformowała, że jej resort m.in. wspiera obecność w szkołach psychologów i pedagogów albo realizuje takie projekty, jak "Szkoła dostępna dla wszystkich" wraz z UNICEF. Wiceministra Piechna-Więckiewicz przypomniała też, że zdrowie psychiczne, w tym dbałość o własne i cudze emocje, to jeden z ważnych elementów nieobowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna, który od 1 września wejdzie do polskich szkół.

"Wierzymy że tylko w bezpiecznym środowisku można się uczyć i można się rozwijać" – podsumowała wiceministra Karolina Zioło-Pużuk.(PAP)

Nauka w Polsce

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera