Dietetyczka: wiosna to czas na zdrowe zmiany w diecie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wiosną warto przyjrzeć się swojej diecie i zadbać o zdrowe nawyki – zachęciła dietetyk kliniczna Katarzyna Lisiecka. Według której to idealny czas na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych, wybór sezonowych produktów i więcej ruchu na świeżym powietrzu.

Jak podkreśliła ekspertka, wiosną warto zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców, nawodnienie oraz regularną aktywność fizyczną.

"Wiosna to taki czas, kiedy wszystko budzi się do życia, robimy wiosenne porządki, więc też warto wykorzystać ten czas, żeby zadbać o siebie. Warto zrobić badania, przyjrzeć się swojej diecie, czy pijemy odpowiednią ilość wody, czy w naszej diecie są warzywa i owoce, czy mamy odpowiednią ilość ruchu oraz czy dobrze śpimy" - podkreśliła dietetyk kliniczna Katarzyna Lisiecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu.

W sklepach pojawiają się pierwsze nowalijki i importowane owoce, ale nie wszystkie są zdrowym wyborem. Według dietetyczki szczególną uwagę warto zwrócić na warzywa i owoce pochodzące z lokalnych upraw, które są pełne wartości odżywczych. Jak podkreśla Lisiecka, warto sięgać właśnie po te produkty, zamiast wybierać sprowadzane z daleka owoce, które często są poddawane intensywnej obróbce chemicznej.

Jako przykład dietetyczka podała truskawki, które w tym okresie mogą wydawać się kuszące, ale niekoniecznie są najlepszym wyborem.

"Te truskawki faktycznie są piękne, czerwone, wyglądają perfekcyjnie, jednak lepiej warto się wstrzymać, poczekać, aż będziemy mieć polskie truskawki, kiedy będzie na nie sezon. Jeśli ktoś nie chce rezygnować z ich smaku, może postawić na mrożone owoce, które zachowują większość wartości odżywczych" - poradziła specjalistka.

Dobrym rozwiązaniem może być także domowa uprawa kiełków i ziół. Jak wskazuje dietetyczka, ich hodowla jest prosta, a produkty te są bogate w witaminy i minerały. Dodatkowo warto zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Według Lisieckiej regularny ruch na świeżym powietrzu wspiera metabolizm i wpływa na dobre samopoczucie.

"Nasze jelita lubią ruch. Zdecydowanie perystaltyka poprawia się dzięki ruchowi" – powiedziała Lisiecka. Dodała, że dobre nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna pomogą w lepszej regeneracji organizmu po zimie i dodadzą energii na nadchodzące miesiące.(PAP)

jms/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kielce/ Konsorcjum naukowo-technologiczne pracuje nad asystentem AI dla lekarzy

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: w zalewie deepfake’ów odczuwamy "zmęczenie prawdą"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera