Paywall kształtuje (ś)wiadomość

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Płatny dostęp do internetowych wersji gazet sprawia, że są one inaczej dobierane – informuje pismo „PNAS Nexus”.

Treści kreowane przez internetowych dziennikarzy coraz częściej dostępne są tylko za opłatą (paywall), ponieważ media przechodzą od finansowania swojej działalności poprzez sprzedaż reklam - do opierania się na subskrypcjach jako źródle dochodu.

Prof. Paramveer S. Dhillon z University of Michigan badał wpływ paywalli na internetowe gazety – jak dostosowują one swoje relacje, aby sprostać upodobaniom płatnych abonentów dotyczącym popularnych wiadomości i "soft news" — rozrywki, stylu życia, sportu (chodzi o doniesienia, które mogłyby mieć np. tytuł" "Lewandowski kupił willę na Majorce") oraz "human-interest stories" — emocjonalnie angażujących historii o ludziach albo ludziach i zwierzętach (np. "Nie śpię, bo trzymam szafę", "Rasistowski łabędź atakuje studentów z mniejszości etnicznych na Warwick University"). Takie treści wypierają lokalne wiadomości czy informacje konieczne dla utrzymywania demokratycznej odpowiedzialności obywateli.

Profesor Dhillon i współpracownicy oszacowali (https://doi.org/10.1093/pnasnexus/pgae511), jak zmieniły się publikowane wiadomości po wprowadzeniu płatnych treści przez 17 głównych gazet regionalnych w USA w latach 2006–2022.

Po wprowadzeniu płatnych treści gazety opublikowały średnio o 5,1 proc. mniej lokalnych wiadomości, co autorzy interpretują jako strategiczną zmianę w kierunku treści bardziej popularnych. Być może zaskakujące jest to, że wiele gazet opublikowało mniej "soft news" po wprowadzeniu płatnych treści, chociaż średni spadek był niewielki — zaledwie 2,2 proc.

Inne efekty były zmienne w zależności od rynku, odzwierciedlając strategiczne dostosowanie gazet do różnych kontekstów miejskich i danych demograficznych. Mniejsze miasta (populacja poniżej 500 000) odnotowały większy niż przeciętnie spadek lokalnych wiadomości, co sugeruje "wyraźniejsze przegrupowanie priorytetów treści w ramach nowej strategii monetyzacji". ("Kasa misiu, kasa").

Obszary miejskie do których napływali młodsi mieszkańcy (poniżej 40 lat) odnotowały znaczny (19,1 proc.) spadek lokalnych wiadomości, co wskazuje na adaptacyjną reakcję gazet na młodszą, zorientowaną cyfrowo grupę demograficzną. Co ciekawe, te same miasta z młodszymi czytelnikami zwiększyły zawartość soft news o 3,5 proc, co odzwierciedla strategiczne wysiłki gazet mające na celu zaspokojenie preferencji treści młodszej, zorientowanej na technologię cyfrową grupy odbiorców. Według autorów wyniki odzwierciedlają trudną równowagę, z jaką zmagają się gazety próbujące osiągnąć zarówno stabilność finansową, jak i uczciwość dziennikarską.

Autorzy badania twierdzą, że uczynienie wiadomości atrakcyjnymi dla płacących klientów może "zagrozić demokratycznej odpowiedzialności mediów".

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Skamieniałe kości wykorzystane w badaniu, m.in. ze śladami zęba. (Government of Alberta and the Author(s), 2025. Published by Cambridge University Press on behalf of Paleontological Society)

    Pterozaur został pogryziony przez krokodyla

  • Źródło: Adobe Stock

    Eurostat: przeciętny Cypryjczyk zostawił największy ślad węglowy w UE w 2022 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera