Naukowcy opracowali mechanizm umożliwiający oczyszczanie miejskich ścieków i pozyskiwanie wartościowego produktu z moczu, który może być wykorzystywany m.in. jako nawóz. Wyniki badań zostały opublikowane w „Nature Catalysis”.
Mocz zawiera mocznik, bogaty w azot, będący kluczowym składnikiem nawozów. Choć w niektórych kontekstach nazywany jest „płynnym złotem” z uwagi na swoje zastosowanie w rolnictwie, zazwyczaj jest traktowany jako odpad. Przechowywanie dużych ilości moczu i przekształcanie mocznika w użyteczne substancje chemiczne stanowiły dotychczas wyzwanie dla inżynierii ścieków.
Zespół badaczy pod kierownictwem Xinjiana Shi z Henan University w Kaifeng (Chiny) zastosował reakcję elektrochemiczną do usuwania mocznika ze ścieków i przekształcania go w niemal 100 proc. czysty wodoronadtlenek mocznika (perkarbamid) – użyteczne ciało stałe będące pochodną mocznika.
"Proces ten eliminuje konieczność stosowania skomplikowanych etapów oczyszczania. Pozyskany perkarbamid może znaleźć zastosowanie w oczyszczaniu wód, dezynfekcji oraz poprawie wzrostu roślin" – napisali naukowcy.
Zgodnie z przedstawionym przez nich opisem reakcja wykorzystuje elektrodę na bazie węgla jako katalizator, oraz tlen atmosferyczny, a proces przebiega w temperaturze i ciśnieniu niższym niż w tradycyjnych metodach. System działa zarówno z moczem ludzkim, jak i zwierzęcym, jest tańszy i dostarcza czystszy oraz bardziej wartościowy produkt końcowy w porównaniu z innymi metodami.
Analiza ekonomiczna przeprowadzona przez badaczy wskazuje, że dzienna produkcja jednej tony perkarbamidu wymagałaby jedynie 100 metrów kwadratowych powierzchni oraz zbiórki moczu z około 6 382 domów lub farmy liczącej 3 800 krów. Wyniki te wskazują na możliwości działania w skali przemysłowej.
Odkrycie to stanowi podstawę do dalszych badań nad poprawą efektywności i skalowalności procesu. "Dalsze postępy mogłyby przyczynić się do bardziej zrównoważonego zarządzania miejskimi ściekami oraz innowacyjnych zastosowań odzyskiwanych materiałów, oferując rozwiązania korzystne dla środowiska i gospodarki" – napisali naukowcy.
Więcej informacji w materiale źródłowym.
Urszula Kaczorowska
uka/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.