Wzrost zachowań samobójczych wśród nastolatek jest silnie związany z tym, że coraz więcej z nich identyfikuje się z mniejszościami seksualnymi i płciowymi – LGBQ – wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z USA i opublikowanego na łamach pisma „Educational Researcher”.
Naukowcy z New York University przeanalizowali dane z amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDA) zbierane w ramach badania nt. ryzykownych zachowań młodzieży, aby sprawdzić trendy dotyczące zachowań samobójczych wśród młodych osób w latach 2015, 2017, 2019, i 2021 i jednocześnie trendy dotyczące ich identyfikacji z mniejszościami LGBQ (lesbijki, geje, osoby biseksualne i kwestionujące swoją tożsamość płciową). Dane dotyczyły ponad 44 tys. młodych ludzi.
Analiza wykazała, że odsetek uczennic szkoły średniej identyfikujących się jako LGBQ wzrósł w badanych latach ponad dwukrotnie - z 15 proc. w 2015 roku do 34 proc. w 2021 r. W tym samym okresie odsetek dziewcząt mających myśli samobójcze wzrósł z 23 proc. do 29 proc., a odsetek planujących próbę samobójczą – z 19 proc. do 23 proc. W latach 2017-2021 odsetek prób samobójczych wśród nastolatek wzrósł z kolei z 10 proc. do 13 proc.
W badaniu zaobserwowano również, że odsetek młodych kobiet LGBQ stale zgłaszających myśli i zachowania samobójcze był znacznie wyższy niż w grupie kobiet hereoseksualnych – na przykład w 2021 r. ok. 48 proc. kobiet LGBQ rozważało popełnienie samobójstwa w porównaniu z ok. 20 proc. kobiet heteroseksualnych.
Obliczenia statystyczne uwzględniające identyfikację z mniejszościami LGBQ jako osobny czynnik ryzyka ujawniły, że ma on bezpośredni związek z ogólnym wzrostem tendencji samobójczych wśród kobiet.
W przypadku nastoletnich chłopców odnotowano inny trend - odsetek identyfikujących się jako LGBQ wzrósł w analizowanych latach tylko nieznacznie, tj. z 6 proc. w 2015 r. do 9 proc. w 2021 r. Korespondowało to z mniej istotnymi zmianami dotyczącymi tendencji samobójczych wśród chłopców.
Jak ocenił główny autor pracy prof. Joseph Cimpian z New York University, te wyniki wskazują, że ogólny wzrost tendencji samobójczych wśród młodych kobiet wynika raczej ze wzrostu odsetka nastolatek będących częścią społeczności, która historycznie miała większe skłonności do myśli i zachowań samobójczych z powodu silnej presji, między innymi społecznej.
Jego zdaniem oznacza to, że kobiety LGBQ potrzebują wsparcia, aby minimalizować ryzyko samobójstwa.
„Zamiast ograniczać zasoby dla młodzieży LGBQ, jak proponuje wiele ostatnich ustaw stanowych, decydenci i praktycy zainteresowani zmniejszeniem samobójstw wśród kobiet powinni skierować dodatkowe zasoby edukacyjne i związane ze zdrowiem psychicznym, aby wspierać uczniów LGBQ” – podsumował prof. Cimpian.
Osoby przeżywające trudności i myślące o odebraniu sobie życia lub chcące pomóc osobie zagrożonej samobójstwem mogą skorzystać z całodobowych, bezpłatnych telefonów pomocowych: 800 70 2222 – centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym; 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka; 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży; 116 123 – ogólnopolska poradnia telefoniczna dla osób przeżywających kryzys emocjonalny; 112 – numer alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.(PAP)
jjj/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.