Wrocław/ Jony srebra wprowadzone do biomateriałów w stomatologii zmniejszają ryzyko infekcji

dr Agata Piecuch i dr hab. inż. Rafał Ogórek, prof. UWr, fot. archiwum prywatne
dr Agata Piecuch i dr hab. inż. Rafał Ogórek, prof. UWr, fot. archiwum prywatne

Zespół z udziałem wrocławskich naukowców wykazał, że jony srebra wprowadzone do hydroksyapatytu, biomateriału wykorzystywanego w stomatologii, zmniejszają ryzyko infekcji. Wyniki badań zespołu opublikowano w czasopiśmie Scientific Reports.

Wyniki badań opisano w artykule zatytułowanym "Effect of silver ion and silicate group on the antibacterial and antifungal properties of nanosized hydroxyapatite" – przekazała w poniedziałek PAP rzeczniczka Uniwersytetu Wrocławskiego Katarzyna Górowicz-Maćkiewicz.

Naukowcy, a wśród nich dr hab. inż. Rafał Ogórek i dr Agata Piecuch z Zakładu Mykologii i Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, skupili się na poprawie właściwości przeciwdrobnoustrojowych modyfikowanych biomateriałów na bazie hydroksyapatytu wapnia z domieszkami jonów srebra.

Hydroksyapatyt wapnia – jak wskazano w komunikacie wrocławskiej uczelni - to główny składnik mineralny kości i zębów, znajdujący zastosowanie w implantologii oraz stomatologii, wspomagający regenerację kości oraz leczenie ubytków kostno-zębowych.

Wprowadzenie biomateriałów na bazie hydroksyapatytu wapnia do tkanki kostnej wymaga ingerencji chirurgicznej, co – jak zaznaczono - niesie ze sobą ryzyko wystąpienia infekcji.

Zespół z udziałem wrocławskich naukowców udowodnił, że jony srebra uwalniane z hydroksyapatytu wapnia skutecznie hamują rozwój bakterii gram-dodatnich, gram-ujemnych oraz drożdży i tym samym redukują ryzyko rozwinięcia się potencjalnych infekcji.

"Te obiecujące wyniki będą podstawą do dalszych eksperymentów skupionych na badaniu aktywności biologicznej wobec micromycetes i bakterii biomateriałów na bazie hydroksyapatytu wapnia domieszkowanych i współdomieszkowanych jonami metali szlachetnych. Ich celem jest opracowanie najlepiej działających biomateriał modyfikowanych strukturalno-morfologicznie oraz ich stężeń" – podano w komunikacie.

W badaniach naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego współpracowali z zespołem prof. dr hab. Rafała Wiglusza (dr Nataliia D. Pinchuk, mgr Natalia Charczuk, dr Paulina Sobierajska, dr Sara Targonska), który reprezentuje Instytutu Niskich Temperatur, PAN we Wrocławiu, Politechnikę Śląską w Gliwicach oraz Uniwersytet Cornella w USA. Zespół prof. Wiglusza opracował, wytworzył i scharakteryzował zmodyfikowane biomateriały na bazie hydroksyapatytu wapnia. Z kolei zespołu z Zakładu Mykologii i Genetyki Uniwersytetu Wrocławskiego (dr hab. inż. Rafał Ogórek prof. UWr i dr Agata Piecuch) zbadał ich aktywności przeciwdrobnoustrojową wobec szczepów bakterii gram-dodatnich i gram-ujemnych oraz wobec grzybów z rodzaju Candida.(PAP)

pdo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Naukowcy opracowali nową koncepcję projektowania półprzewodników organicznych

  • Typowy dołek kriokonitowy. (Źródło: IFJ PAN)

    Radioaktywny pluton się nie ukryje. Naukowcy znajdują go nawet na lodowcach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera