Pod egidą ESA powstał plan technologii potrzebnych do wysprzątania orbity

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej opracowano dokument opisujący technologie niezbędne do eliminacji odpadów z orbity. Opracował go zespół inżynierów, prawników, naukowców oraz ekspertów ds. polityki.

W sektorze kosmicznym rośnie gotowość do zmierzenia się z problemem kosmicznych śmieci. Niestety, wciąż brakuje wielu niezbędnych technologii, które mogłyby znacznie zmniejszyć zagrożenie ze strony orbitalnych odpadów.

Tymczasem, jak podkreślają eksperci ESA, niezbędne są liczne, różnorodne, praktyczne rozwiązania.

Odpowiedzią ma być m.in. opublikowany właśnie dokument "Zero Debris Technical Booklet" opracowany przez inżynierów, naukowców, prawników i specjalistów w zakresie polityki. W większości zawarto w nim listę technologii niezbędnych do likwidacji zagrożenia ze strony kosmicznych śmieci.

Dokument jest częścią inicjatywy "Zero Debris by 2030" i rozwinięciem "Zero Debris Charter", podpisanego w 2023 roku przez przedstawicieli 18 krajów oraz ponad setki firm, instytucji naukowych i innych organizacji.

Głównych celów, które mają być osiągnięte do 2030 roku, jest kilka.

Obejmują one zminimalizowanie emisji nowych odpadów kosmicznych oraz ograniczenie ich wpływu na ludzi, infrastrukturę i środowisko Ziemi.

Projekt zachęca również do podejmowania działań mających na celu zwiększenie świadomości i zrozumienia problemu.

W najnowszym dokumencie „Zero Debris Technical Booklet” zawarto głównie listę niezbędnych rozwiązań technicznych. Obejmują one kilka głównych obszarów.

Pierwszy to zapobieganie uwalnianiu nowych odpadów kosmicznych na jakąkolwiek skalę, od małych cząsteczek po elementy rakietowe.

Kolejny to zapobieganie generowaniu odpadów w wyniku kolizji lub rozpadu pojazdów kosmicznych.

Wymieniono też poprawę nadzoru i koordynacji ruchu statków kosmicznych.

Wśród kluczowych kwestii znalazło się szybkie usuwanie satelitów z niskiej orbity oraz orbit geostacjonarnych, po zakończeniu ich misji.

Wymieniono także zapobieganie ofiarom na powierzchni Ziemi w wyniku ponownych wejść pojazdów kosmicznych w atmosferę. Ujęte zostało także poszerzanie wiedzy na temat odpadów kosmicznych i ich wpływu na Ziemię.

Równolegle mają być rozwijane różne ścieżki rozwoju technologii, aby udało się osiągnąć cele Zero Debris do 2030 roku. Eksperci mówią np. o budowaniu satelitów z materiałów bardziej odpornych na zniszczenie i pozwalających na sprowadzanie ich na Ziemię. Deorbitacji mają ulegać także rakiety wynoszące ładunki.

Jednocześnie mają zostać zoptymalizowane technologie unikania orbitalnych kolizji, a także powstać mają metody usuwania istniejących już odpadów.

„Osiągnięcie Zero Debris do 2030 roku to ambitny cel, ale stanowi tylko jeden aspekt prawdziwego zrównoważonego podejścia w przestrzeni kosmicznej. W dłuższej perspektywie ESA jest zdecydowana, aby wprowadzić gospodarkę o obiegu zamkniętym w kosmosie” – można przeczytać na stronie ESA.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Włochy/ Duży kompleks term odkryty na terenie Pompejów

  • Fot. Adobe Stock

    Dokarmianie wiewiórek zmieniło budowę ich czaszek

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera