Historia i kultura

Polscy archeolodzy szykują się do kolejnych badań grobowca faraona Szepseskafa

Sakkara, Adobe Stock
Sakkara, Adobe Stock

Polsko-egipska misja archeologiczna przygotowuje się do drugiego sezonu prac związanych z badaniami grobowca faraona Szepseskafa. Prace obejmujące m.in. rekonstrukcję sarkofagu i badania pozostałości kaplicy grobowej zaplanowano na początek 2025 r.

Naukowcy z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk (IKŚiO PAN), przy wsparciu Fundacji Umbra Orientis, powrócą do Egiptu, by kontynuować prace w ramach polsko-egipskiej misji archeologicznej „Mastaba Faraona”.

Grób faraona Szepseskafa znajduje się na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu. Grobowiec, wokół którego narosło wiele teorii i mitów, nie został nigdy szczegółowo zbadany. Misję tę powierzono polsko-egipskiemu zespołowi.

Wstępne badania, prowadzone na początku 2024 roku, koncentrowały się przede wszystkim na przeprowadzeniu szczegółowych pomiarów obiektu, w tym - na stworzeniu trójwymiarowego modelu grobowca oraz na zaplanowaniu kolejnych prace terenowych. Jednak największe wyzwania stoją jeszcze przed naukowcami.

W kolejnym etapie misji archeolodzy będą eksplorować wnętrze grobowca. Planowane są również prace rekonstrukcyjne zniszczonego, bazaltowego sarkofagu oraz badania pozostałości kaplicy grobowej, która przylega do wschodniej ściany tego monumentalnego obiektu. Naukowcy chcieliby także przeprowadzić wstępne prace archeologiczne w miejscu zalegania hałd pustynnego piasku, czyli po południowej stronie grobowca.

Aby kontynuować misję niezbędne jest jednak wsparcie finansowe zewnętrznych podmiotów. Koszt projektu, którego początek zaplanowano na styczeń 2025 r., wynosi około 250 tys. zł. Badacze zapraszają do wsparcia projektu i wkładu w rozwój światowych badań archeologicznych. Do tej pory zebrano ponad 110 tys. zł.

"Każda darowizna przybliża nas do odkrycia nieznanych kart historii. Grobowiec Szepseskafa to miejsce unikalne, pełne zagadek, które od lat pobudzają wyobraźnię archeologów na całym świecie. Dzięki wsparciu darczyńców będziemy mogli kontynuować prace i wnieść nowy wkład w rozwój światowej wiedzy o starożytnym Egipcie" – mówi profesor Teodozja Rzeuska, kierownik misji "Mastaba Faraona".

Fundacja Umbra Orientis IKŚiO PAN, która wspiera misję przygotowała pakiety sponsorskie. Obejmują one nie tylko promocję darczyńców, ale dają możliwość podróżowania z archeologami po Egipcie i otrzymania unikalnych pamiątek wykonanych przez egipskich rzemieślników, a nawet pozwolą spotkać się z polskimi naukowcami bezpośrednio w miejscu prowadzenia badań, czyli w mastabie Szepseskafa. Dodatkowo będzie można zwiedzać egipskie muzea oraz skorzystać z oprowadzania po Sakkarze z przewodnikiem-archeologiem oraz uczestniczyć w "uczcie faraona" w cieniu piramid.

Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kraków/ Zmarł ceniony archeolog i prehistoryk prof. Janusz Krzysztof Kozłowski

  • 16.06.2023. Siedziba Muzeum w Jarosławiu -  Kamienica Orsettich. PAP/Darek Delmanowicz

    Jarosław/Muzeum zaprezentuje siekierkę sprzed prawie 3 tys. lat i kilkusetletnie topory

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera