Mikroroboty można wykorzystać w leczeniu niepłodności

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Magnetyczne mikroroboty mogą pomóc w leczeniu niedrożności jajowodów - uważają naukowcy z Chin. To jedna z głównych przyczyn kobiecej niepłodności.

Jak przypominają specjaliści z chińskiego Shenzhen Institute of Advanced Technology, niepłodność dotyka prawie 200 milionów ludzi na całym świecie, a niedrożność jajowodów odpowiada za 11-67 proc. przypadków niepłodności u kobiet.

Naukowcy opracowali właśnie innowacyjne rozwiązanie polegające na wykorzystaniu magnetycznie napędzanego mikrorobota do leczenia tej przypadłości.

„Ta nowa technologia stanowi potencjalnie mniej inwazyjną alternatywę dla tradycyjnych metod chirurgicznych stosowanych obecnie do udrażniania jajowodów, które często obejmują użycie konwencjonalnych cewników i prowadnic” – wyjaśnia Haifeng Xu, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „AIP Advances”.

Mikrorobot przypomina kształtem śrubę. Jest przy tym wykonany ze światłoczułej żywicy pokrytej cienką warstwą żelaza, która nadaje mu właściwości magnetyczne. Dzięki zastosowaniu zewnętrznego pola magnetycznego robotem można obracać, generując ruch postępowy.

Magnetyczne sterowanie zapewnia precyzyjną nawigację przez delikatne i wąskie struktury.

Dotąd udało się w ten sposób poruszać nim w szklanym kanale symulującym jajowód. Robot skutecznie usuwał zatory utworzone z grupy komórek umieszczonej w kanale, naśladujących typową niedrożność w żeńskim układzie rozrodczym.

Kształt urządzenia ma kluczowe znaczenie. Ma ono kształt kształcie śruby ze strukturą helikalną, cylindryczną rurkę centralną oraz ogon w kształcie dysku.

Helisa ma podstawowe znaczenie dla napędu, podczas gdy ogon pomaga stabilizować ruch.

Ponadto, w miarę jak śruba się obraca, generuje wirujące pole, które pomaga usuwać rozdrobnione zanieczyszczenia w stronę ogona, skuteczniej usuwając zator.

Teraz chiński zespół planuje zmniejszenie rozmiaru mikrorobota oraz jego dalszy rozwój.

Badacze zamierzają również przetestować go w modelach izolowanych organów i dołączyć systemy obrazowania in vivo, które pozwolą na śledzenie ruchu i pozycji mikrorobota w czasie rzeczywistym.

Przewidują także rozszerzenie jego zastosowań w chirurgii, w tym rozwój systemów automatycznego sterowania, które mogłyby zwiększyć jego wydajność w usuwaniu zatorów oraz w innych procedurach medycznych.

„Ostatecznym celem jest zapewnienie bardziej skutecznego, minimalnie inwazyjnego rozwiązania dla pacjentów cierpiących na niepłodność” – powiedział Xu.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera