Badanie: SI może dawać poprawne odpowiedzi, ale na niewłaściwe pytania

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Sztuczna inteligencja (SI) nauczyła się określać, czy ktoś pije piwo albo je smażoną fasolę, na podstawie rentgenowskich zdjęć kolan. Badanie pokazało, jak łatwo SI może zacząć dawać poprawne odpowiedzi, ale na niewłaściwe pytania.

Sztuczna inteligencja może być użytecznym narzędziem dla pracowników służby zdrowia i naukowców, jeśli chodzi o interpretację obrazów diagnostycznych.

Tam, gdzie radiolog potrafi zidentyfikować złamania i inne nieprawidłowości na zdjęciu rentgenowskim, modele SI potrafią dostrzegać wzorce, których ludzie nie są w stanie zauważyć, oferując możliwość zwiększenia skuteczności badań obrazowych.

Jednak nowe badanie przeprowadzone w Dartmouth College pokazuje, jak łatwo SI może zacząć płatać figle.

Naukowcy przeanalizowali ponad 25 tys. zdjęć rentgenowskich kolan i stwierdzili, że modele SI potrafią „przewidywać” niezwiązane z tematem i nieprawdopodobne cechy, takie jak to, czy pacjenci powstrzymywali się od jedzenia smażonej fasoli lub picia piwa.

Choć te przewidywania nie mają podstaw medycznych, modele osiągnęły zaskakujące poziomy dokładności, wykorzystując subtelne i niezamierzone wzorce obecne w danych.

„Chociaż sztuczna inteligencja ma potencjał, aby zrewolucjonizować obrazowanie medyczne, musimy być ostrożni” – zaznacza dr Peter Schilling, główny autor badania opisanego w magazynie „Scientific Reports”.

„Modele te potrafią dostrzegać wzorce, których ludzie nie są w stanie zauważyć, ale nie wszystkie wzorce, które identyfikują, są istotne lub wiarygodne. Kluczowe jest, aby rozpoznać te zagrożenia, by zapobiec mylnym wnioskom i zapewnić spójność naukową” – podkreśla.

Naukowcy zbadali, w jaki sposób algorytmy SI polegają na parametrach zakłócających, takich jak różnice w sprzęcie rentgenowskim lub oznaczeniach klinik, do dokonywania nieistotnych przewidywań.

Próby wyeliminowania tych nieprawidłowości były tylko częściowo udane — modele SI po prostu uczyły się innych ukrytych wzorców.

„To zjawisko wykracza poza uprzedzenia związane z cechami takimi jak rasa czy płeć” – mówi Brandon Hill, współautor badania.

„Stwierdziliśmy, że algorytm może nawet nauczyć się przewidywać, w którym roku zrobiono zdjęcie rentgenowskie. To zdradliwe zjawisko - gdy modelowi uniemożliwi się nauczenie się jednego z tych elementów, nauczy się innego, który wcześniej ignorował. Może to prowadzić do naprawdę wątpliwych stwierdzeń i badacze muszą być świadomi, jak łatwo może się to zdarzyć” – tłumaczy naukowiec.

Wyniki podkreślają potrzebę przestrzegania rygorystycznych standardów oceny w badaniach medycznych opartych na sztucznej inteligencji.

Nadmierne poleganie na standardowych algorytmach bez dokładniejszej analizy może prowadzić do błędnych wniosków klinicznych i nieprawidłowych ścieżek leczenia – przestrzegają specjaliści.

„Ciężar dowodu znacząco rośnie, gdy chodzi o używanie modeli do odkrywania nowych wzorców w medycynie. Część problemu to nasze własne uprzedzenia. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę zakładając, że model 'widzi' w ten sam sposób, co my. Jednak tak nie jest” – mówi Brandon Hill.

„Praca ze sztuczną inteligencją jest niemal jak kontakt z obcą inteligencją. Chciałoby się powiedzieć, że model 'oszukuje', ale to przypisuje technologii cechy ludzkie. Model nauczył się sposobu rozwiązania zadania, które mu powierzono, ale niekoniecznie w taki sposób, w jaki zrobiłby to człowiek. SI nie ma logiki ani rozumowania, jak je zwykle rozumiemy” – dodaje ekspert.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Zanieczyszczone powietrze związane z większym ryzykiem depresji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera