W ramach konkursu o Złoty Medal Chemii wyłoniono autorów najlepszych prac licencjackich i inżynierskich z zakresu nauk chemicznych. W 14. edycji konkursu zwyciężył Jan Kachnowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, który badał chroniący przed drobnoustrojami peptyd z ludzkiej śliny.
Złoty Medal Chemii to konkurs dla autorów nowatorskich prac licencjackich lub inżynierskich o znaczeniu poznawczym, jak również aplikacyjnym w dziedzinie chemii (oraz z pogranicza chemii i biologii lub chemii i fizyki), napisanych i obronionych w Polsce. Organizatorem konkursu jest Instytut Chemii Fizycznej PAN, a partnerem wydarzenia i fundatorem nagród - firma DuPont.
Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego praca dyplomowa dotyczyła badań kompleksów miedzi i cynku z pewnym peptydem zawartym ludzkiej ślinie, który zwalcza patogeny. Ta grupa związków stanowi jedną z najważniejszych nadziei w walce z narastającym problemem antybiotykooporności. W pracy połączono badania eksperymentalne z modelowaniem komputerowym, aby zrozumieć strukturę tego peptydu oraz wyjaśnić jego wyjątkowe właściwości. Zwycięska praca, została napisana pod opieką naukową dr Joanny Wątły i dr hab. Anety Jezierskiej.
Srebrny Medal Chemii zdobyły ex aequo dwie osoby. Jedną z nich jest Jakub Reczkowski z Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Pracował on nad innowacyjnym systemem dostarczania leku dla antybiotyku ciprofloksacyny oparty na zmodyfikowanej powierzchni stopu tytanu. W pracy zaprezentowano nowy sposób modyfikacji stopu tytanowego używanego do produkcji endoprotez oraz implantów stomatologicznych. Podejście to sprawia, że stop tytanowy zyskuje właściwości antybakteryjne i jest odporny na rozwój drobnoustrojów na jego powierzchni.
Druga nagrodzona Srebrnym Medalem Chemii praca napisana została przez Michała Wnuka z Politechniki Wrocławskiej. Dotyczy ona budowy mobilnego spektrometru ramanowskiego. Spektrometr wykonany został w technologii druku 3D, co sprawiło, że był on kompaktowy. Urządzenie zainstalowano w łaziku marsjańskim prezentowanym podczas University Rover Challenge 2023.
Brązowego Medalu Chemii w tym roku nie przyznano, ale przyznano wyróżnienia.
Kryteria, którymi kierowało się jury to: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.
Laureat Złotego Medalu Chemii otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł, a zdobywcy Srebrnego Medalu po 7,5 tys. zł. Wszyscy finaliści konkursu otrzymali również nagrody rzeczowe oraz zyskali możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach.
Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu są na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.
Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.