Pierwsze radarowe obrazy Ziemi z satelity Sentinel-1C

 Norweski archipelag Svalbard na Oceanie Arktycznym. Źródło: ESA
Norweski archipelag Svalbard na Oceanie Arktycznym. Źródło: ESA

W kilka dni po starcie satelity Sentinel-1C opublikowano pierwsze radarowe obrazy naszej planety wykonane przy jego pomocy. Można je zobaczyć na stronie internetowej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Wystrzelenie satelity Sentinel-1C nastąpiło 5 grudnia z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej przy pomocy rakiety nośnej Vega-C. Satelita jest wyposażony w najnowszy radar z syntetyczną aperturą (ang. synthetic aperturę radar, SAR). Potrafi dostarczać obrazów w trakcie dnia i nocy, w dowolnych warunkach pogodowych.

Pierwszy z zaprezentowanych obrazów uzyskano 56 godzin i 23 minuty po starcie. Pokazuje norweski archipelag Svalbard na Oceanie Arktycznym. Jest to demonstracja zdolności satelity do monitorowania pokrywy lodowej i zmian środowiskowych w odległych rejonach. Pomoże to w lepszym zrozumieniu ekosystemów polarnych oraz zmian klimatu, a także w bezpieczniejszej nawigacji w arktycznych rejonach.

Źródło: ESA

Drugi z obrazów prezentuje część Holandii, w tym Amsterdam oraz region Flevoland znany z upraw rolnych i zaawansowanych systemów irygacyjnych. W tym przypadku dane z satelity będą przydatne do monitorowania wilgotności gleby i stanu upraw rolnych. To istotne dla europejskiego rolnictwa.

Źródło: ESA

Dodatkowo obraz Holandii nawiązuje do pierwszego obrazu z radaru z syntetyczną aperturą uzyskanego w 1991 roku w ramach misji European Remote-Sensing (ERS), na którym pokazano wtedy poldery Flevoland oraz Ijsselmeer. Był to pierwszy europejski obraz radarowy uzyskany z kosmosu.

Na trzecim ze zdjęć widać Brukselę, stolicę Belgii. W białych i żółtych barwach możemy oglądać gęsty krajobraz zurbanizowany, kontrastujący z otaczającą roślinnością. Jako ciemne obszary widzimy jeziora i pasy startowe lotniska. ESA podkreśliła, iż Bruksela ma historyczne znaczenie dla programu Sentinel, gdyż znalazła się na pierwszym obrazie radarowym uzyskanym przez Sentinel-1A w 2014 roku.

Źródło: ESA

Satelita Sentinel-1C znajduje się na razie w fazie testowania. Przeszedł serię skomplikowanych procedur, w tym aktywację 12-metrowej anteny radarowej i paneli słonecznych.

Satelity Sentinel działają w ramach programu Copernicus. Jest to unijny program obserwacji Ziemi realizowany przez Komisję Europejską we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT) i innymi podmiotami. Celem jest prowadzenie ciągłych obserwacji Ziemi w wysokiej rozdzielczości. Dane z satelitów programu Copernicus są dostępne nieodpłatnie. Dotyczą atmosfery, mórz, lądów, klimatu, sytuacji kryzysowych oraz bezpieczeństwa.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Norwegia/ Z kosmodromu za kołem podbiegunowym będą startować amerykańskie rakiety

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa definicja otyłości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera