Łukasiewicz – PORT ogłosił 4. konkurs WIB na projekty badawcze z obszaru biotechnologii medycznej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Łukasiewicz – PORT ogłosił we wtorek czwarty konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego (WIB) na innowacyjne projekty badawcze z obszaru biotechnologii medycznej o dużym potencjale komercjalizacyjnym. Budżet konkursu wynosi 142 mln zł.

„Szukamy zespołów badawczych, które rozwijają nowe technologie i będą miały realny wpływ na powstawanie innowacyjnych leków i terapii medycznych. Rozwiązań możliwych do wprowadzenia na rynek, produktów, którymi będą zainteresowani potencjalni inwestorzy” – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.

Wirtualny Instytut Badawczy jest programem finansowania badań o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów – biotechnologii medycznej. Instytut powstał w 2019 r. na mocy ustawy o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki i podlega Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Programem WIB zarządza Łukasiewicz – PORT z Wrocławia.

W ramach WIB naukowcy otrzymują finansowanie przez pięć lat. „WIB zapewnia nie tylko 5-letnie finansowanie, ale również znaczące udziały w zyskach z komercjalizacji wyników badań. Jego założeniem jest bowiem połączenie nauki i biznesu w sposób przynoszący korzyści każdej ze stron, a w efekcie podnoszenie konkurencyjności polskiego przemysłu biotechnologicznego na rynku międzynarodowym” – przypomniano w komunikacie.

Otwarty właśnie czwarty konkurs Wirtualnego Instytutu Badawczego rozpoczyna się od fazy konsultacji i doradztwa, natomiast nabór wniosków rozpocznie się 31 marca 2025 r. i potrwa do 11 kwietnia 2025 r.

W poprzednich edycjach finansowanie o łącznej wartości blisko 190 mln zł zdobyły trzy zespoły badawcze, w skład których wchodzą 142 osoby z 11 jednostek naukowych z całej Polski.(PAP)

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2016. Na zdjęciu Piotr Sułkowski. PAP/Jakub Kamiński

    Ekspert: polscy naukowcy potrzebują większego wsparcia w walce o międzynarodowe granty

  • 03.06.2024. Pełnomocniczka ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej Patrycja Matusz. PAP/Paweł Jaskółka

    P. Matusz: wsparcie naukowców w zdobywaniu grantów będzie tematem rozmów podczas polskiej prezydencji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera