Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Łódzki otrzymał cenny księgozbiór od prof. Krzysztofa Pomiana

06.12.2017. Na zdjęciu prof. Krzysztof Pomian. PAP/Bartłomiej Zborowski
06.12.2017. Na zdjęciu prof. Krzysztof Pomian. PAP/Bartłomiej Zborowski

Kolekcję ok. 2,5 tys. woluminów z dziedziny historii sztuki, kolekcjonerstwa i muzealnictwa otrzymał od prof. Krzysztofa Pomiana Uniwersytet Łódzki. Znany z pionierskich badań nad historią kolekcjonerstwa oraz wpływem nauki i sztuki na kulturę europejską badacz od 2017 r. jest doktorem h.c. UŁ.

O przekazaniu Bibliotece Humanistycznej UŁ imponującej i cennej kolekcji książek prof. Pomiana uczelnia poinformowała na swojej stronie internetowej. Jak podano, księgozbiór prof. Pomiana został dostarczony w dwóch transportach, liczących łącznie prawie 180 paczek. Obecnie jest stopniowo opracowywany i wprowadzany do katalogu, a od stycznia przyszłego roku będzie dostępny dla całej społeczności akademickiej.

"Otrzymanie tego cennego daru było możliwe dzięki inicjatywie prof. Eleonory Jedlińskiej z Katedry Historii Malarstwa i Rzeźby Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ. Jej zaangażowanie i determinacja przyczyniły się do wzbogacenia zasobów bibliotecznych uczelni o tę wyjątkową kolekcję. Dar prof. Pomiana obejmuje około 2,5 tys. woluminów z dziedziny historii sztuki, kolekcjonerstwa i muzealnictwa. Kolekcja ta, zawierająca publikacje w językach włoskim, francuskim, angielskim oraz polskim, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Znajdują się w niej nie tylko książki, ale także unikalne dokumenty, takie jak zaproszenia na wystawy, foldery oraz ręcznie pisane notatki, które wzbogacają wartość naukową zbioru" - podano.

Wśród przekazanych pozycji są cenne albumy poświęcone malarstwu europejskiemu i amerykańskiemu, monografie o wybitnych malarzach różnych epok, a także publikacje opisujące zbiory najważniejszych muzeów świata. Kolekcja zawiera również krytyczne opracowania z zakresu historii sztuki i dziedzictwa kulturowego, co czyni ją niezwykle wartościowym źródłem informacji dla kadry naukowej i studentów UŁ.

Odbierając w maju 2017 roku tytuł doktora h.c. Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Krzysztof Pomian podkreślał więzi łączące go z Łodzią.

"Na mojej mapie uczuciowej Łódź od zawsze splata się z Warszawą. Moja żona pochodzi z Łodzi. Tutaj związany byłem ze środowiskiem naukowym, kulturalnym. Prof. (Tadeusz) Kotarbiński, pierwszy rektor Uniwersytetu Łódzkiego, był nauczycielem mojego ojca, osobą kultową w naszym domu rodzinnym, później był moim nauczycielem. Z Uniwersytetem Łódzkim związany był prof. Leszek Kołakowski, mój promotor" - mówił.

Krzysztof Pomian (ur. 1934) studiował w latach 1952–1957 na Uniwersytecie Warszawskim, tam doktoryzował się w 1965 r. W 1968 r. został usunięty ze stanowiska adiunkta w Katedrze Historii Filozofii Nowożytnej za publiczną krytykę linii politycznej władz. W latach 1969–1972 pracował w Dziale Rękopisów Biblioteki Narodowej.

W 1973 r. wyjechał do Francji, do Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS), gdzie został zatrudniony na stanowisku profesora. W 1999 otrzymał nominację profesorską w Polsce. Od 1984 r. współpracował z Instytutem Literackim w Paryżu, od 1978 r. był wykładowcą m.in. w Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, Ecole du Louvre, Universite de Geneve. W latach 1999–2007 był profesorem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od stycznia 2001 r. jest dyrektorem naukowym Muzeum Europy w Brukseli.

Prof. Pomian opublikował ponad tysiąc prac z różnych dziedzin humanistyki, m.in. z filozofii, naukoznawstwa, semiologii, kulturologii, historii, politologii i muzealnictwa. Jego prace, pisane po polsku, a od 1973 r. przeważnie po francusku, były tłumaczone na około 20 języków.

Profesor jest również doktorem h.c. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu w Genewie. Został też odznaczony m.in. orderem Des Arts et des Lettres, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

Nauka w Polsce

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.12.2016. Na zdjęciu Piotr Sułkowski. PAP/Jakub Kamiński

    Ekspert: polscy naukowcy potrzebują większego wsparcia w walce o międzynarodowe granty

  • Prof. UW, dr hab. Małgorzata Kot z Wydziału Archeologii UW. Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Dr hab. Małgorzata Kot z prestiżowym ERC Consolidator Grant; pokieruje badaniami w jaskiniach w Azji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera