Redakcja Pulsara traktuje naukę jako żywy twór

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Podkasty z naukowcami, artystami, aktywistami i autorami książek, informacje o najnowszych odkryciach naukowych, artykuły popularnonaukowe, wywiady z badaczami i recenzje książek – to efekt codziennej pracy Redakcji "Pulsara" - portalu popularnonaukowego. Nauka to dla nich "żywy twór".

Redakcja Pulsara - portalu popularnonaukowego, którego wydawcą jest POLITYKA, jest kandydatem do nagrody Popularyzator Nauki w kategorii Media. Konkurs jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. Zwycięzców poznamy w grudniu.

Na stronie internetowej Pulsara www.projektpulsar.pl można przeczytać, że portal jest "kuratorem wiedzy, przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki, niszczycielem mitów i fałszywych mniemań oraz nosicielem mądrej nadziei".

"Przedstawia naukę jako twór żywy, organiczny, a zarazem – obok sztuki – najbardziej trwały wytwór ludzkiej umysłowości" – opisuje w zgłoszeniu do konkursu Popularyzator Nauki Katarzyna Czarnecka, wicenaczelna pulsara. Jej zdaniem portal "wyciąga pomocną dłoń w stronę tych, których przytłacza lawina wiadomości, zwłaszcza tych złych".

Synteza z nową energią

Pulsar skierowany jest do osób zainteresowanych nauką oraz naukowców. Działa od lutego 2022 r. i jest efektem zespolenia serwisów internetowych "Wiedzy i Życia" oraz "Świata Nauki”. „Ale nie jest to prosta suma składników” - zaznaczyła Czarnecka. Dodała, że „treści są wzbogacone o najwyższej jakości materiały własne pulsara, prezentowane pod jednym, wspólnym szyldem”. „Są takie reakcje syntezy, w których wyzwala się nowa energia. Jesteśmy przekonani, że tak jest i w tym przypadku” - napisała wicenaczelna pulsara.

Miesięczniki „Wiedza i Życia” oraz „Świat Nauki” przygotowywane są przez zespoły redaktorskie, dziennikarskie i autorskie pod kierownictwem znakomitych, doświadczonych naczelnych – Elżbiety Wieteski (ŚN) i Olgi Orzyłowskiej-Śliwińskiej (WiŻ). Oba są dostępne w swoich papierowych wersjach.

Pulsarem opiekują się Karol Jałochowski i Katarzyna Czarnecka – dziennikarze i redaktorzy naukowi od wielu lat związani z tygodnikiem POLITYKA. W skład zespołu redakcyjnego wchodzą: Agnieszka Krzemińska, Marta Alicja Trzeciak, Andrzej Hołdys, Jacek Kubiak, Mateusz Kostecki, Jerzy Kowalski-Glikman, Wojciech Mikołuszko, Piotr Panek, Marcin Rotkiewicz, Krzysztof Siwczyk, Marcin Skrzypek, Tomasz Targański, Tomasz Roman Tarnawski, Łukasz Tychoniec, Jędrzej Winiecki i inni.

Redakcja pulsara codziennie proponuje czytelnikom wzmianki newsowe prezentujące najnowsze odkrycia naukowe, artykuły problemowe tworzone przez dziennikarzy naukowych lub naukowców.

Jako przykład popularnonaukowego artykułu w zgłoszeniu do konkursu „Popularyzator Nauki” redakcja wybrała artykuł o suszach, które mogą doprowadzić do konfliktów o rzeki, przecinające granice państw.

Inny artykuł podany w zgłoszeniu dotyczy tego, że w świecie zwierząt występuje znacznie większa płynność płci i zachowań, niż sądziliśmy: Gdy wyjątki stają się regułą. Monogamia u płci żeńskiej wcale nie jest regułą. Skromne, nieśmiałe i monogamiczne? Płeć żeńska nie zgadza się ze stereotypem.

Pulsar proponuje również wywiady z badaczami, także w wersji audio, jak np. wywiad z Alexandrem Boxerem, amerykańskim fizykiem i historykiem nauki, który zawodowo zajmuje się fizyką plazmy, a napisał książkę o astrologii.

Pulsar nadaje

Raz w tygodniu czytelnikom proponowany jest cykl "pulsar nadaje", czyli podkasty z naukowcami, artystami, aktywistami, autorami książek. To właśnie ta inicjatywa popularyzująca naukę jest, według redakcji, najważniejszą, którą do tej pory rozwinięto. "Pulsar nadaje" to już ponad sto różnorodnych podkastów. Wśród nich jest m.in. wywiad z Maciejem Lorencem, socjologiem z Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autorem książek "Czy psychodeliki uratują świat?" oraz "Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny".

Raz w miesiącu dla czytelników Pulsara dostępne są pełne wydania czasopism "Scientific American" ("Świat Nauki") oraz "Wiedza i Życie", a stale - wydania archiwalne tych czasopism.

W dziale "Książki" przeczytać można recenzje książek popularnonaukowych i zapowiedzi wydawnicze.

Katarzyna Czarnecka, wicenaczelna PULSARa, uzasadniając zgłoszenie kandydatury Redakcji do konkursu "Popularyzator Nauki" napisała: "P jak pulsar, portal naukowy, jakiego jeszcze w Polsce nie było, gromadzi w sobie wiele P: pomysłowość, poznanie naukowe, prawdę i poczucie humoru oraz wiele innych. P jak Pomysłowość, dzięki której ścieżką cywilizacji przeszliśmy od liczydeł do superkomputerów, od zbierania jagód w plejstoceńskim lesie do modyfikowania genów, od wiary w ciała astralne do mechaniki kwantowej".

Zdaniem red. Czarneckiej działalność redakcji można opisać też przez "P jak Poznanie naukowe, najdoskonalszą z metod odkrywania sekretów rzeczywistości", "P jak Prawdę, czyli antidotum na bełkot i fałszywe newsy" oraz "P jak Poczucie humoru - wspaniały ewolucyjny wynalazek, bez którego doświadczanie świata byłoby trudniejsze, a radość z nieudanych eksperymentów – mniejsza".

Nauka w Polsce

amk/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera