Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Rosyjscy naukowcy odkryli świetnie zachowane ciało małego tygryska szablozębnego sprzed 32 tysięcy lat na północnym wschodzie Rosji. Jak podkreślają, jest to znalezisko wyjątkowe, gdyż zachowało się futro zwierzęcia.

Tygrysek zginął w wieku około trzech tygodni. Jest tak mały, że niemal mieści się w dłoni.

„Nigdzie indziej nie znaleziono go tak dobrze zachowanego” - zaznaczył Aisen Klimowski z Akademii Nauk Jakucji, który był jednym ze współautorów publikacji na ten temat w magazynie "Scientific Reports".

W odróżnieniu od szkieletów znalezionych w Teksasie na tygrysku odkopanym w Rosji dzięki wiecznej zmarzlinie zachowało się ciemnobrązowe futro.

„To pierwsze znalezisko, które pokaże światu, jak one naprawdę wyglądały” – oznajmił Klimowski.

Naukowcy natrafili na ciało tygryska cztery lata temu podczas odkopywania kłów mamuta w pobliżu rzeki Badiarycha na Syberii.

Leżąca nad Oceanem Arktycznym Jakucja to olbrzymi obszar zdominowany przez mokradła i lasy. Około 95 proc. jej terytorium pokrywa wieczna zmarzlina.

Wzrost temperatur wynikający ze zmian klimatycznych powoduje rozmarzanie znacznych terenów w Rosji, odsłaniając m.in. szczątki zwierząt. W tym roku naukowcy z Jakucji badali np. niedawno odkryte ciało wilka sprzed 44 tys. lat.

Tygrysy szablozębne pojawiły się na Ziemi około 4 mln lat temu, a wyginęły 12 tys. lat temu. Zamieszkiwały Amerykę, Eurazję i Afrykę.(PAP)

mw/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" jako doustny lek na ból brzucha

  • Fot. Adobe Stock

    Duże miasta się przegrzewają z powodu braku gęstej pokrywy koron drzew

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera