Dbanie o mózg pomaga nawet przy obciążeniach genetycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Obszerne badanie wskazało, że nawet przy genetycznych predyspozycjach do różnych zaburzeń mózgu, można zmniejszyć ich ryzyko z pomocą zdrowego stylu życia. Naukowcy mówią o takich problemach, jak udar, depresja późnego wieku czy demencja.

Eksperci z Mass General Brigham (USA) sprawdzili, czy sprzyjające zdrowiu, codzienne wybory mogą obniżyć ryzyko zaburzeń mózgu - m.in. udarów, późnej depresji i demencji - u osób predysponowanych do nich genetycznie.

Styl życia oceniany był natomiast według systemu Brain Care Score, który uwzględnia takie parametry, jak aktywność fizyczna, palenie, picie alkoholu, poziom stresu, a także ciśnienie krwi, BMI czy poziom cholesterolu.

„Na podstawie analizy zgromadzonych danych stwierdziliśmy, że u osób z wyższym wskaźnikiem BCS, odzwierciedlającym zdrowsze nawyki, nastąpiło znaczące zmniejszenie ryzyka udaru, późnej depresji oraz demencji, nawet jeśli miały one wyższą genetyczną predyspozycję do tych schorzeń. Ten ochronny efekt zdrowego stylu życia był na tyle silny, że zniwelował zwiększone ryzyko wynikające z genetyki. Nasze wyniki sugerują, że osoby, które wybierają zdrowy styl życia, mogą chronić zdrowie swojego mózgu, niezależnie od ryzyka genetycznego” – podkreśla dr Christopher D. Anderson, współautor publikacji, która ukazała się w periodyku „Neurology”.

Wiele mogą zdziałać już niewielkie kroki.

„Co istotne, odkryliśmy, że nawet niewielki wzrost wskaźnika BCS wynoszący 5 punktów, uzyskany poprzez działania takie jak rzucenie palenia lub kontrola ciśnienia krwi, jest silnie związany z niższym ryzykiem chorób mózgu” – informuje dr Anderson.

Dane dotyczyły aż 380 tys. osób biorących udział w znanym projekcie naukowym UK Biobank.

Badacze podkreślają, że wyniki pokazują, jak silny wpływ mogą mieć wybory zdrowego stylu życia, nawet dla osób, które ze względu na swoje geny są bardziej narażone na pogorszenie zdrowia mózgu wraz z wiekiem.

„Dla nas wszystkich, w tym także dla osób z wyższym ryzykiem genetycznym, wskaźnik BCS oferuje prosty i bezpośredni przewodnik po tym, co możemy zrobić, aby chronić nasz mózg w miarę starzenia się. Pacjenci mogą poczuć się zmotywowani do dalszej zmiany zachowań w celu poprawy wyników zdrowotnych, niezależnie od ich ryzyka genetycznego” – mówi ekspert.

Teraz naukowcy pracują nad ulepszeniem systemu BCS, tak aby jeszcze łatwiej można było z niego korzystać i identyfikować obszary, w których można dokonać jakiejś poprawy.

„Badamy również, jak najlepiej zaangażować społeczności na całym świecie w korzystanie z narzędzi do dbania o zdrowie mózgu. Mogą one pomóc im w trosce o własny mózg, w zapobieganiu demencji, udarom i depresji, a tym samym wspierać ich samych oraz ich bliskich w osiąganiu pełni życia” – informuje dr Anderson.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera