Zmarł poznański archeolog o międzynarodowym dorobku, prof. Michał Kobusiewicz

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zmarł prof. Michał Kobusiewicz, badacz pradziejów Europy i Afryki północno-wschodniej. Zawodowo był związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, które w poniedziałek poinformowało o jego śmierci.

Prof. Michał Kobusiewicz (ur. 8 października 1939 roku w Radomsku) specjalizował się w badaniach narzędzi krzemiennych i kamiennych używanych przez ludzi w okresie prahistorii. Przez większość swojego życia zawodowego związany był z Polską Akademią Nauk.

Był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia ukończył w roku 1962, broniąc pracy pt. "Stanowisko z końca paleolitu i początków mezolitu w Poznaniu-Starołęce". Doktoryzował się na tej samej uczelni w roku 1968 pracą pt. "Paleolit schyłkowy i mezolit w środkowo-zachodniej części Niziny Wielkopolskiej". W 1975 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie archeologii w ówczesnym Instytucie Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk na podstawie rozprawy "Pradzieje północno-wschodniej Afryki między 16. a 5. tysiącleciem p.n.e.". W 1992 r. uzyskał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Pod opieką profesora powstało kilkadziesiąt prac magisterskich i dysertacji doktorskich, a wśród jego uczniów jest dziś kilku profesorów - przypomina MAP. Przez wiele lat prowadził badania wykopaliskowe w Wielkopolsce na stanowiskach z epoki kamienia. Przez lata kierował badaniami w Egipcie w ramach Dakhleh Oasis Project oraz uczestniczył w pracach międzynarodowej misji The Combined Prehistoric Expedition, działającej na terenie Egiptu, Sudanu i Etiopii.

"Z głębokim żalem przyjęliśmy informację o śmierci prof. dr hab. Michała Kobusiewicza. Uznany w środowisku międzynarodowym badacz pradziejów Europy i północno-wschodniej Afryki był pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w latach od 1959 do 1965. Później kontynuował swoją karierę naukową poza Muzeum, lecz jego współpraca z Działem Archeologii Pozaeuropejskiej MAP była kontynuowana, aż do śmierci Pana Profesora. Z Profesorem łączą nas setki niesamowitych wspomnień na polu badawczym, jak i towarzyskim. Na zawsze pamiętać będziemy jego szarmancki sposób bycia, niezwykłą erudycję, pracowitość i optymizm, którym zarażał przy każdym ze spotkań" - napisano na profilu Muzeum Archeologicznego (MA) w Poznaniu w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej placówki.

Jako archeolog Michał Kobusiewicz mógłby obdzielić życiorysem co najmniej kilka osób. W ciągu ponad sześciu dekad pracy zawodowej prowadził badania naukowe w wielu miejscach Polski i świata. Uczestniczył w niezliczonych wykopaliskach - począwszy od Biskupina w Polsce, po stanowiska we Francji czy Ameryce. Za najważniejsze w swoim dorobku Kobusiewicz uznawał swoje prace w Afryce, gdzie zajmował się m.in. badaniem centrum kultowego na Pustyni Zachodniej w Egipcie i nieznanej sztuki naskalnej w Sudanie.

Był autorem i współautorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym kilku monografii książkowych, licznych artykułów oraz prac popularnonaukowych. Realia życia na wykopaliskach, relacje między archeologami czy sposoby pozyskiwania środków na badania opisał w książce pt. "Moje wspomnienia z archeologią w tle". Lektura książki dowodzi, że profesor był towarzyski i łatwo nawiązywał kontakty, a przedstawione w niej opowieści są bardzo ciekawe; nietrudno je uznać za żywcem wyjęte z dowolnej części "Indiany Jonesa".

W pracy zawodowej drogi prof. Kobusiewicza krzyżowały się z innymi uznanymi postaciami związanymi z archeologią - byli wśród nich np. twórca polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej prof. Kazimierz Michałowski czy prof. Józef Kostrzewski, badacz m.in. osady w Biskupinie.(PAP)

Nauka w Polsce

zan/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Toruń, 18.10.2024. Badania archeologiczne w kompleksie św. Ducha w Toruniu. Jest to najstarszy kompleks szpitalno-klasztorno-kościelny w tej części Polski. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Archeolodzy odkrywają XIII-wieczny kompleks Ducha Św. i prezentują go mieszkańcom

  •  Wykopy archeologiczne na wsypie Lukovac. Fot. F. Welc

    Archeolodzy poznają życie starożytnych mieszkańców chorwackiej wyspy Lukovac

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera