G. Wrochna: porozumienie POLSA i Axiom Space to krok ku zacieśnieniu współpracy

Warszawa, 11.01.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. dr hab. Grzegorz Wrochna. PAP/Piotr Nowak
Warszawa, 11.01.2023. Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. dr hab. Grzegorz Wrochna. PAP/Piotr Nowak

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i amerykańska firma Axiom Space podpisały porozumienie o współpracy. To kolejny krok ku zacieśnieniu współpracy z amerykańskim sektorem kosmicznym - powiedział PAP prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

Porozumienie zostało podpisane we wtorek w Mediolanie, w trakcie 75. międzynarodowego kongresu astronautycznego IAC2024 (75th International Astronautical Congress Milan 2024).

"Podpisane z Axiom Space porozumienie to kolejny krok ku zacieśnieniu współpracy z amerykańskim sektorem kosmicznym - szczególnie w obszarze eksploracji. Liczymy, że umożliwi to polskim firmom współpracę przy flagowych międzynarodowych projektach, m.in. w zakresie misji księżycowych" - powiedział PAP w środę prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna.

Tejpaul Bhatia, członek zarządu Axiom Space odpowiedzialny za przychody (CRO - Chief Revenue Officer), uznał, że podpisanie porozumienia z POLSA to "znaczący postęp w naszej wspólnej podróży". "Podkreśla nasze wspólne zaangażowanie na rzecz wspierania innowacji i współpracy w sektorach kosmicznym, startupowym i przemysłowym w potencjalnych obszarach tworzenia wartości, w tym w orbitalnych centrach danych, badaniach farmaceutycznych i produkcji półprzewodników” – powiedział PAP Tejpaul Bhatia.

POLSA podała w mediach społecznościowych, że od 2023 r. ściśle współpracuje z Axiom Space nad przygotowaniami do misji Ax-4, planowanej na 2025 r. W misji tej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma polecieć m.in. polski astronauta Sławosz Uznański. Poza Polakiem, który jest jednocześnie astronautą projektowym Europejskiej Agencji Kosmicznej, załogę tworzą: Peggy Whitson (USA), Shubhanshu Shukla (Indie) i Tibor Kapu (Węgry).

"Porozumienie stanowi kolejny krok w kierunku wzmocnienia długofalowej współpracy w kosmosie. Na bazie podpisanego dokumentu obie strony będą wykorzystywać okazje do realizacji wspólnych projektów, które wzbogacą technologie kosmiczne i ekosystem startupów w Polsce, a w przyszłości potencjalnie zapewnią polskim podmiotom dostęp do badań w warunkach mikrograwitacji" - podkreśliła w notce POLSA.

Założona w 2016 r. firma Axiom Space zajmuje się rozwojem technologii astronautycznych oraz m.in. komercyjną turystyką kosmiczną.

POLSA – agencja wykonawcza Ministerstwa Rozwoju i Technologii - powstała w 2014 r. Do jej zadań należy wspieranie rozwoju oraz promocja potencjału przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych krajowego sektora kosmicznego.(PAP)

Nauka w Polsce

bar/ lm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  12.1972. Profesor Wilhelmina Iwanowska - polska astronom i radioastronom - w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersyteru Mikołaja Kopernika (UMK) w Piwnicach pod Toruniem. Nz. profesor Iwanowska przy teleskopie Schmidta-Cassegraina w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. PAP/Jan Morek

    Prof. Wilhelmina Iwanowska - pionierka, astronomka, patronka roku 2025 w Toruniu

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 16.01.2025

    Ekspert o Starshipie: wybuchu rakiety nie należy traktować jako porażki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera