Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Palmiarnia w Ogrodzie Botanicznym zostanie odbudowana

16.05.2023 PAP/Maciej Kulczyński
16.05.2023 PAP/Maciej Kulczyński

We wtorek podpisano umowę na budowę nowej palmiarni w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego - przekazali przedstawiciele uczelni. Inwestycja jest warta 20 mln zł, budynek ma być gotowy w 2027 roku. Powstanie w miejscu starej palmiarni, która została rozebrana ze względu na zły stan techniczny.

Umowę na wykonanie nowej palmiarni władze uczelni podpisały z przedstawicielami firmy Berger Bau. Jak przekazano w komunikacie, jej wartość opiewa na 20 mln zł.

"Dziś pojawiła się historyczna szansa na powstanie nowoczesnego obiektu, wzorowanego na tym historycznym, który przez kolejne pokolenia służyć będzie naukowcom i oczywiście turystom oraz mieszkańcom naszego miasta" - podkreślił rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz.

Palmiarnia ma być nie tylko atrakcją dla odwiedzających Ogród Botaniczny. Będą też z niej korzystali badacze z Wydziału Nauk Biologicznych. Dawny obiekt zamknięto w 2007 roku ze względu na katastrofalny stan techniczny, kilka lat później doszło do rozbiórki. Nowa wersja ma zostać otwarta za dwa lata.

"Planujemy przenieść tam kolekcje, które dotychczas znajdowały się w mniejszych szklarniach (...). W Palmiarni znajdą się więc epifity z rodziny ananasowatych, potężne sagowce, które pamiętają jeszcze czasy dinozaurów, czy jedna z dziwniejszych roślin - dziwidło olbrzymie, które udało nam się ostatnio pozyskać do kolekcji" – wskazał dyrektor Ogrodu Botanicznego prof. Zygmunt Kącki.

Pierwsza palmiarnia powstała w tym miejscu w 1823 roku. Decyzja o rozbudowie zapadła w 1878 roku. Z inicjatywy ówczesnego dyrektora prof. Heinricha Göpperta powstał nowoczesny na tamte czasy budynek z centralnym ogrzewaniem i systemem zraszania roślin. Niestety, został mocno uszkodzony podczas II wojny światowej. Częściowo go odbudowano, ale nie wytrzymał próby czasu.(PAP)

Michał Torz

mt/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera