Uczelnie i instytucje

Opole/Politechnika jedną z trzech najlepszych polskich uczelni technicznych w światowym rankingu

Opole, widoczny budynek PO, Adobe Stock
Opole, widoczny budynek PO, Adobe Stock

Politechnika Opolska zajęła trzecie miejsce wśród polskich uczelni technicznych w tegorocznym THE (Times Higher Education) World University Rankings 2025. Przed uczelnią z Opola uplasowały się Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Gdańska.

Ranking THE (Times Higher Education) World University Rankings to największy, prestiżowy, ogólnoświatowy ranking uczelni akademickich obejmujący ponad 100 krajów. W tegorocznej edycji rankingu przeanalizowano ponad 2 tysiące uczelni. Zaklasyfikowano do niego 40 uczelni z Polski, w tym Politechnikę Opolską. PO jest jedyną uczelnią z regionu zaklasyfikowaną w rankingu THE.

"Po raz trzeci z rzędu nasza uczelnia została ujęta w tak ważnym rankingu. Zestawienie opiera się na analizach działalności edukacyjnej i badawczej uczelni. Ranking ocenia także poszczególne uczelnie na podstawie 18 wskaźników, jak np. jakość badań naukowych, współpraca z przemysłem, współpraca międzynarodowa. Trzecie miejsce wśród uczelni technicznych i wysokie na świecie jasno wskazuje, że Politechnika Opolska jest ważnym ośrodkiem akademickim nie tylko na mapie Polski" - powiedział prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Jak podkreślają władze uczelni, miejsce w tak prestiżowym rankingu jest często brane pod uwagę przy wyborze partnerów do współpracy naukowej przez wiele renomowanych uczelni.

W skali światowej Politechnika Opolska utrzymała swoją pozycję sprzed roku w przedziale 1201-1500, obok takich polskich ośrodków, jak: Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Wrocławski. W zestawieniu krajowym wśród uczelni technicznych wyższe miejsca w rankingu zajęły krakowska AGH i Politechnika Gdańska.(PAP)

masz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wsparcie studentów i uczelni niepublicznych po powodzi - w projekcie noweli tzw. ustawy powodziowej

  • Poznań, Adobe Stock

    Poznań/ Trwają konsultacje społeczne dot. Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera