Peru/ Archeolodzy odkryli miejsce, gdzie przed wiekami złożono w ofierze ponad 40 dzieci

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Archeolodzy odkryli na północy Peru kości 43 dzieci, które przed co najmniej 600 laty zostały prawdopodobnie złożone w ofierze bogom przez przedstawicieli panującej wówczas na tych obszarach cywilizacji Chimu – podały w piątek peruwiańskie media.

Odkrycia dokonano w dystrykcie Huanchaco, niedaleko miasta Trujillo, stolicy departamentu La Libertad. Archeolodzy szukali tam pozostałości architektury Chimu, gdy niespodziewanie natrafili na kości dzieci.

„Wiele z tych szczątków ma cięcia na mostku, a niektóre na żebrach, co sugeruje, że te cięcia zostały wykonane ostrym narzędziem, na przykład nożem” – powiedział dziennikarzom archeolog Julio Asencio Nicolas.

Dzieci były pochowane osobno, a niedaleko nich znaleziono szczątki dwóch osób dorosłych i dziewięciu lam, które według naukowców złożono w ofierze jako symboliczne źródło pożywienia i odzieży oraz środek transportu.

Archeolodzy przypuszczają, że dzieci mogły zostać zabite około roku 1200, ale – jak zaznaczył dziennik „Correo” – potrzebne są dodatkowe badania, by to potwierdzić.

Chimu panowali w północnym Peru od X do XV wieku, a stolica ich państwa, Chan Chan, określana jest jako największe prekolumbijskie miasto Ameryki Południowej. Historycy sądzą, że Chimu składali dzieci w ofierze, starając się przebłagać swoich bogów po ulewach i powodziach. W XV wieku zostali podbici przez Inków.

Naukowcy znajdowali już wcześniej pozostałości miejsc, w których Chimu rytualnie zabijali dzieci. Największe z takich odkryć nastąpiło w 2019 roku, gdy niedaleko miasta Huanchaco archeolodzy odkopali szczątki co najmniej 227 osób w wieku od pięciu do 14 lat.(PAP)

wia/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 7.10.2024 EPA/Christine Olsson/TT

    Badania mikroRNA, ważne dla zrozumienia chorób, nagrodzone medycznym Noblem

  • Fot. Adobe Stock

    Markery diagnostyczne demencji zmieniają się w zależności od pory dnia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera