Ruszają studia podyplomowe z popularyzacji nauki – chętni z całego kraju

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Kraków, Łódź, Szczecin, Warszawa i śląskie miasta – uczestnicy podyplomowych studiów z komunikacji naukowej i popularyzacji nauki pochodzą z różnych części Polski. Pierwsze spotkanie tego unikalnego w skali kraju programu kształcenia odbędzie się pod koniec października.

Studia uruchomiło Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Ostatni nabór trwa do 18 października. "Aktualnie zapisały się 22 osoby - część z nich to naukowcy, ale mamy też osoby związane z komunikacją naukową działające nie tylko przez uczelnie i centra nauki" – podała prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, inicjatorka studiów i dyrektor tej jednostki.

Jak podkreśliła, Centrum Popularyzacji Nauki PŚ to jednostka, której zadaniem jest kształcenie naukowców i popularyzatorów nauki w mówieniu o nauce "po ludzku" – do odbiorcy nienaukowego.

"Bardzo podkreślamy znaczenie merytorycznego, ale prostego przekazu i stawiamy na nowoczesne formy komunikacji naukowej. Z racji swoich ośmioletnich doświadczeń i szerokiej współpracy z fachowcami w zakresie komunikacji naukowej możemy to robić właśnie w ramach tych studiów" – powiedziała.

Propozycja kształcenia jest skierowana do kadry naukowej, chcącej rozwijać się w obszarze komunikowania nauki - do społeczeństwa i biznesu; osób stawiających pierwsze kroki w roli popularyzatora nauki, poszukujących kierunków rozwoju i odpowiednich narzędzi; absolwentów szkół wyższych planujących podjąć pracę opierającą się na komunikacji naukowej i współpracy z mediami oraz dla osób podejmujących pracę w obszarze szeroko pojętej edukacji.

Studia mają przygotować uczestników do prowadzenia działań opartych na wykorzystaniu atrakcyjnych metod upowszechniania wiedzy, nowoczesnych kanałów komunikacji, krytycznego rozwiązywania problemów, tworzenia angażujących treści, a także autoprezentacji i współpracy z mediami. Ponadto oferują pozyskanie wiedzy dotyczącej ochrony prawnej osób popularyzujących i komunikujących naukę, a także kompetencji związanych z komunikacją i współpracą w zespole kreatywnym.

Jednym z celów studiów jest tworzenie sieci współpracy.

Wykładowcami są eksperci z doświadczeniem w zakresie komunikacji i popularyzacji nauki, a także w takich obszarach jak dziennikarstwo, PR, publicystyka, edukacja i szkolnictwo wyższe. To m.in. Jarosław i Katarzyna Juszkiewiczowie, Dariusz Aksamit, Jan Stradowski czy Natalia Osica.

Pierwszy zjazd, 26 października, odbędzie się stacjonarnie w Gliwicach na Politechnice Śląskiej. Kolejne – w formule hybrydowej, również online.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe ODIM

    Niewielki zespół zainspirował całą społeczność inżynierów materiałowych

  •  Kraków, 21.06.2024. Prezes Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN Alicja Harackiewicz podczas gali otwarcia Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. PAP/Art Service

    Prezeska SPIN: centra nauki to żaden naukowy plac zabaw

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera