Uczelnie i instytucje

Lublin/ Ruszyły zapisy na kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą”

Wydział Politologii, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej. (wroa) PAP/Wojciech Pacewicz
Wydział Politologii, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej. (wroa) PAP/Wojciech Pacewicz

Ruszyły zapisy na Międzynarodowy Kongres Marii Curie-Skłodowskiej „Innowacja jest kobietą. Nauka – Biznes – Edukacja”, który rozpocznie się 21 października w Lublinie. W tym roku UMCS obchodzi 80-lecie istnienia.

Podczas konferencji prasowej rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski przypomniał, że kongres wpisuje się w tegoroczne obchody 80-lecia uczelni, których kulminacja przypada w październiku. „Rozpoczynamy mocnym akcentem, czyli międzynarodową konferencją dedykowaną naszej patronce Marii Curie-Skłodowskiej. Przypomnę, że jesteśmy jedynym uniwersytetem w Polsce, którego patronką jest kobieta – i to kobieta wybitna, postać wielowymiarowa, stanowiąca wzór do naśladowania” – podkreślił rektor.

Podczas dwóch dni kongresu zaplanowano m.in. panele z udziałem kobiet sukcesu oraz propagatorek nauki i innowacji, immersyjne spotkanie z interaktywnym awatarem Marii Curie-Skłodowskiej oraz pierwszą odsłonę nowatorskiego projektu „Eksploratorium Marii Curie”. List intencyjny w sprawie wdrożenia tego projektu inwestycyjnego podpiszą rektor UMCS, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

"Zawsze marzyliśmy o tym, żeby Festiwal Nauki w Lublinie – który obchodzi już jubileusz 20-lecia - był permanentny, trwał cały rok. Stąd koncepcja Eksploratorium Marii Curie - to jest taki lubelski odpowiednik Centrum Nauki Kopernik. Będziemy chcieli zaprezentować ten projekt, namówić wszystkich interesariuszy, aby go wsparli i, aby to eksploratorium powstało. W strategii akademickiego Lublina zapisaliśmy to jako cel do 2030 r." – powiedział przewodniczący komitetu ds. obchodów 80-lecia UMCS prof. Jan Pomorski.

Odnosząc się do programu zwrócił uwagę na panel, w którym udział wezmą rektorki z Polski i Europy, m.in. przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich prof. Bogumiła Kaniewska, na co dzień rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także pierwsza kobieta – rektorka w Polsce, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podczas kongresu nastąpi prezentacja znaczka z okazji 80-lecia UMCS wydanego przez Pocztę Polską. Wśród wydarzeń towarzyszących jest m.in. spektakl o Marii Curie-Skłodowskiej "Pierwiastki życia", koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod batutą Agnieszki Duczmal.

Kongres odbędzie się w dniach 21-22 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie. W czwartek ruszyły zapisy na wydarzenia poprzez stronę internetową kongres.umcs.pl. Rejestracja jest możliwa do 14 października lub do wyczerpania miejsc.

UMCS został powołany 23 października 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, jako uczelnia państwowa z czterema wydziałami: lekarskim, przyrodniczym, rolnym i weterynaryjnym. W kolejnych latach swego istnienia UMCS przeszedł wiele reorganizacji - powstawały nowe wydziały i kierunki studiów, zwiększała się liczba studentów. W 1950 r. wydzielono z uczelni wydziały lekarski i farmaceutyczny, które dały początek Akademii Lekarskiej – obecnie to Uniwersytet Medyczny. Natomiast w 1955 r. wydzielono z UMCS wydziały rolny, weterynaryjny i zootechniczny, z których utworzono Wyższą Szkołę Rolniczą - obecnie to Uniwersytet Przyrodniczy.

Od utworzenia uczelni naukę na UMCS ukończyło ponad 267 tys. absolwentów. Obecnie na blisko 90 kierunkach studiuje ok. 17 tys. osób.(PAP)

gab/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Budynek przy ul. Oławskiej 11 we Wrocławiu, w którym działała uczelnia Collegium Humanum (jm) PAP/Maciej Kulczyński

    TVN Warszawa: studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

  • Źródło: Adobe Stock

    Prof. Sankowski: wkrótce powołanie zespołu, który przygotuje założenia Instytutu IDEAS

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera