Hubble sfotografował odległą galaktykę

Adobe Stock
Adobe Stock

Kosmiczny Teleskop Hubble’a przesłał obraz odległej o 240 mln lat świetlnych, położonej w gwiazdozbiorze Lunety, galaktyki IC 4709 - podała NASA. Na zdjęciu widać centrum z ogromną czarną dziurą, jak również galaktyczny dysk i otaczające go mgliste halo.

Teleskop uchwycił jasne centrum, bogaty w gwiazdy dysk oraz otaczające galaktykę mgliste, półprzezroczyste halo.

Astronomów szczególnie zainteresowało galaktyczne centrum. Kryje ono bowiem, jak to określili, „gargantuiczną” czarną dziurę o masie 65 milionów mas Słońca.

Spiralną drogą spada na nią tworzący dysk gaz rozgrzewając się w czasie nabierania coraz większej prędkości obrotowej. Rozgrzewa się on do tego stopnia, że świeci w szerokim zakresie fal elektromagnetycznych – od podczerwieni, przez światło widzialne, aż po promieniowanie rentgenowskie.

Światło widzialne pochodzące z jądra galaktyki jest niestety blokowane przez pas pyłu.

Jednak wyjątkowa rozdzielczość Teleskopu Hubble’a pozwala uzyskać szczegółowy obraz interakcji między stosunkowo małym aktywnym jądrem galaktycznym i resztą galaktyki.

To informacje kluczowe dla zrozumienia supermasywnych czarnych dziur obecnych w galaktykach znacznie bardziej odległych niż IC 4709, gdzie rozdzielenie tak drobnych szczegółów nie jest możliwe.

Naukowcy oczekują, że dodatkowych danych na temat jądra galaktyki IC 4709 oraz innych galaktyk dostarczy teleskop NASA SWIFT dzięki obserwacjom w świetle widzialnym, ultrafioletowym oraz w zakresie promieni X. Wspomóc go może europejski satelita Euclid.

Obserwacje mają pomóc dokładniej zrozumieć czarne dziury i ich wpływ na galaktyki. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera