Kazachstan/ Sojuz-25 z astronautką NASA i dwoma rosyjskimi kosmonautami wrócił na Ziemię

Kosmodrom Bajkonur. Źródło: Adobe Stock
Kosmodrom Bajkonur. Źródło: Adobe Stock

Amerykańska astronautka Tracy Caldwell Dyson i dwaj rosyjscy kosmonauci Oleg Kononienko i Nikołaj Czub wrócili w poniedziałek z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię. Statek Sojuz-25 wylądował na stepie w Kazachstanie.

59-letni Kononienko i 40-letni Czub pobili tym samym rekord najdłuższego jednorazowego pobytu na ISS, który trwał od 15 sierpnia 2023 r. czyli 374 dni. Pobili oni poprzedni rekord należący do rosyjskich kosmonautów Siergieja Prokopiewa i Dmitrija Petelina oraz amerykańskiego astronauty Francisco Rubio, który wynosił 370 dni.

Kononienko jest także rekordzistą w innej kategorii – spędził on najwięcej czasu w kosmosie, skumulowany czas jego pięciu misji kosmicznych wynosi 1110 dni.

Rekordzistą w kategorii najdłuższej podróży kosmicznej w historii jest inny rosyjski kosmonauta Walerij Poljakow. W latach 1994-1995 spędził 437 dni na nieczynnej już stacji kosmicznej Mir.

Zakończona właśnie misja 55-letniej Amerykanki Dyson trwała 184 dni. Był to jej trzeci lot w kosmos, wcześniej brała ona udział w misji Endeauvour w 2007 r. oraz w dwóch ekspedycjach na ISS w 2010 r. (PAP)

mzb/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Kanada/ Bobry są uważane za zwierzęta chroniące przed suszą i powodzią

  • Wygasły wulkan Monte Vulture, Basilicata, Włochy, Mario Nenno, źródło: Wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/Monte_Vulture)

    Naukowcy: wygasłe wulkany bogatym źródłem pierwiastków ziem rzadkich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera