Studenci uczelni wojskowych umacniali wały przeciwpowodziowe

Źródło: WAT
Źródło: WAT

Przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych pracują studenci uczelni wojskowych z Dęblina, Warszawy i Wrocławia. Podchorążowie wykonywali zadania na wałach na Bystrzycy, Ślęzie, Widawie i Odrze. Działania przeciwpowodziowe wspierali też po godzinach służbowych ochotnicy.

Na tereny objęte powodzią Wojskowa Akademia Techniczna skierowała 202 podchorążych, Akademia Wojsk Lądowych 105 podchorążych, a Lotnicza Akademia Wojskowa 90 podchorążych.

Studenci oddelegowani do Wrocławia wykonywali zadania pod dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej. W utrzymaniu wałów przeciwpowodziowych z własnej inicjatywy dodatkowo pomagali praktykanci mundurowi z WAT przebywający na szkoleniu specjalistycznym w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych.

Za pracę na terenach objętych powodzią podziękował podchorążym podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek. Podczas wizyty 18 września w Wojskowej Akademii Technicznej, związanej z otwarciem nowego akademika dla studentów wojskowych, wiceminister zaznaczył, że zagrożenia bezpieczeństwa nie tylko wiążą się z obroną granic państwa czy konfliktami zbrojnymi, ale mogą się pojawić niespodziewanie, jak obecna klęska żywiołowa.

Jak podała Lotnicza Akademia Wojskowa, studenci LAW pomagają m.in. napełniać i układać worki z piaskiem oraz patrolują teren przyległy do dorzecza Odry, gdzie trwa „dramatyczna walka o utrzymanie zapór ziemnych”. Biorący udział w akcji podchorążowie pozostają w miejscach zagrożonych powodzią. Ich zmiennicy będą kontynuować akcję przeciwpowodziową od niedzieli, 22 września.

Akademia Wojsk Lądowych poinformowała, że obok wspierania służb w walce o utrzymanie przeciekającego wału studenci pilnują również dostępu osób postronnych do elementów infrastruktury przeciwpowodziowej w związku z zakazem poruszania się po wałach przeciwpowodziowych w rejonie Wrocławia.

Zgodnie z zapowiedzią MON, w weekend 21–22 września już 25 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego będzie zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe.(PAP)

Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera