Hiszpania/ Znaleziono ruiny cyrku w dawnym rzymskim mieście

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Archeolodzy z Kraju Basków, w północnej Hiszpanii, znaleźli ruiny cyrku oraz części miasta Iruna-Veleia zamieszkanego przed ponad 2 tys. lat przez Rzymian.

Jak przekazały w komunikacie władze prowincji Alava, na terenie której dokonano odkrycia, naukowcy w trakcie ostatnich badań potwierdzili obecność ruin obiektu z widownią.

Kierujący pracami archeologicznymi Javier Ordono wyjaśnił, że obiekt służący m.in. do wyścigów rydwanami był dużych rozmiarów, jak na Półwysep Iberyjski. Dodał, że cyrk wybudowany przez Rzymian mógł liczyć nawet do 280 m długości.

W trakcie prac archeologicznych, wspieranych przez władze gminy Iruna de Oca i rząd Kraju Basków, natrafiono na ruiny rzymskiego obiektu na terenach rolniczych.

Istnienie przykrytych warstwą ziemią ruin cyrku rzymskiego stwierdzono dzięki mapowaniu skanerem laserowym, a także analizie zdjęć wykonanych dronem i porównanych z dawnymi fotografiami z lotu ptaka. Jak powoedział Ordono, obrazy te pokazują linię trybun, które tworzą zarys cyrku.

Wyjaśnił, że oprócz cyrku na obrazach widoczne są też inne, nieznane dotychczas części miasta Iruna-Veleia, m.in. ulice oraz budynki mieszkalne.

“W najbliższym czasie wyniki naszego odkrycia musimy potwierdzić w terenie, z użyciem m.in. georadaru” - przekazał koordynator zespołu naukowców.

Według hiszpańskich archeologów, którzy na pierwsze ruiny Iruna-Veleia natrafili dopiero w XX w., miasto podczas obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim miało ważne znaczenie strategiczne. Szacują, że powstało w I w. p.n.e. i przetrwała do V w. n.e.

W 2012 r. hiszpańscy naukowcy natrafili na stanowisku archeologicznym na drogę o szerokości 6 m z dekorowanymi chodnikami, a także na dużych rozmiarów budynek służący celom publicznym. (PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera