Uczelnie i instytucje

MZ zwiększy o ponad 260 limit przyjęć na studiach lekarskich w roku akademickim 2024/2025

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia zwiększy o ponad 260 limit miejsc na studiach lekarskich w roku akademickim 2024/2025 – wynika z projektu rozporządzenia, który w poniedziałek trafił do konsultacji publicznych.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Projektowane rozporządzenie zwiększy o 244 miejsca limit przyjęć na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim i o 17 miejsc na studia niestacjonarne w języku polskim.

Zwiększenie limitu jest, jak wyjaśnia MZ, konieczne m.in. w związku z decyzją ninistra nauki i szkolnictwa wyższego, zgodnie z którą Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy otrzymał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarsko-dentystycznym.

Zmiana wynika również z pozytywnych opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz decyzji ministra zdrowia i ministra nauki dotyczących przydzielenia miejsc dla filii w Bielsku-Białej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Akademii WSB, Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i Politechniki Wrocławskiej.

W ocenie skutków regulacji podano, że w przypadku Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu, Uniwersytetu w Siedlcach, Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu oraz Społecznej Akademii Nauk z siedzibą w Łodzi po ponownej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej i ponownym wydaniu opinii negatywnej, zdecydowano, że uczelnie nie przeprowadzą rekrutacji na I rok studiów na kierunku lekarskim, co będzie oznaczać, że nie uruchomią nowego cyklu kształcenia w roku akademickim 2024/2025.

W konsekwencji wprowadzenia nowelizacji rozporządzenia na kierunku lekarskim limit przyjęć ogółem wyniesie 10095 miejsc, w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim wynosie 6544 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim wynosie 1712 zaś na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej/niestacjonarnej w języku innym niż język polski 1839.

Limit przyjęć ogółem na kierunku lekarsko-dentystycznym wyniesie 1410 miejsc, w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim wynosie 866 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim wynosie 256 zaś na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej/niestacjonarnej w języku innym niż język polski 288. (PAP)

ktl/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera