Uczelnie i instytucje

Prof. Gałązkowski pełniącym obowiązki rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

 27.05.2014 Na zdjęciu Robert Gałązkowski. PAP/Maciej Kulczyński
27.05.2014 Na zdjęciu Robert Gałązkowski. PAP/Maciej Kulczyński

Prof. Robert Gałązkowski od 1 września pełni obowiązki rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - podała uczelnia. Dotychczasowy prorektor ds. studenckich i kształcenia będzie zajmował to stanowisko do czasu wyłonienia nowego rektora WUM na kadencję 2024-2028 r.

Kadencja dotychczasowego rektora WUM prof. dr. hab. n. med. Zbigniewa Gacionga zakończyła się 31 sierpnia 2024 r. Z powodu przesunięcia terminu wyboru nowych władz uczelni dotąd nie został wyłoniony jego następca. Zgodnie ze Statutem WUM po wygaśnięciu mandatu rektora jego obowiązki przejął prorektor ds. studenckich – prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Robert Gałązkowski, specjalista w dziedzinie zdrowia publicznego i ratownictwa medycznego.

Nazwisko nowego rektora powinno być znane pod koniec września. Zgodnie z kalendarzem czynności wyborczych, ustalonych przez Uczelnianą Komisję Wyborczą WUM, głosowanie w wyborach rektora potrwa od 26 do 28 września.

Pierwotnie wybory na stanowisko rektora WUM miały się odbyć 23 kwietnia br. O stanowisko ubiegało się dwoje kandydatów: dotychczasowy rektor prof. Zbigniew Gaciong oraz prorektorka ds. personalnych i organizacyjnych prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Głosowanie jednak się nie odbyło, bo kilka dni wcześniej rektor WUM poinformował, że nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z "uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego". Dodał, że tym samym jego kontrkandydatka utraciła prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM. Sam również zrezygnował z kandydowania.

W odpowiedzi prof. Cudnoch-Jędrzejewska oświadczyła, że nie utraciła prawa ubiegania się o funkcję rektora. Podkreśliła, że kara dyscyplinarna mogłaby się stać podstawą do pozbawienia jej prawa kandydowania dopiero po uprawomocnieniu się – "co do chwili obecnej nie nastąpiło". "Mam prawo odwołania się od bezprawnie nałożonej kary upomnienia do sądu powszechnego, co uczynię" – zapowiedziała.

Ostatecznie po kilku miesiącach Uczelniana Komisja Wyborcza WUM anulowała przeprowadzone w pierwszej połowie br. wybory do organów uczelni. Wynikało to – jak podała uczelnia – z zalecenia minister zdrowia Izabeli Leszczyny, która stwierdziła, że niektóre zapisy Statutu WUM są niezgodne z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym.

Zgodnie z nowym kalendarzem czynności wyborczych, wybory do senatu zostały przeprowadzone w sierpniu, wybory elektorów trwają od 19 sierpnia do 18 września. Kandydaci na stanowisko rektora mogą się zaś zgłaszać do 11 września, do godz. 15.00. Głosowanie w wyborach rektora będzie trwało przez trzy dni - od 26 do 28 września.

Swoją kandydaturę może też zgłosić prof. Cudnoch-Jędrzejewska. To konsekwencja zabezpieczenia, jakiego udzielił 13 sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie, do którego odwołała się od decyzji o karze upomnienia nałożonej przez rektora WUM. Uczelnia zaznaczyła wówczas, że postanowienie o zabezpieczeniu jest nieprawomocne i zapowiedziała złożenie w tej sprawie zażalenia.(PAP)

abu/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera