Rekreacyjne używanie narkotyków zwiększa ryzyko ponownego zawału

Adobe Stock
Adobe Stock

Osoby, które rekreacyjnie przyjmują narkotyki, w ciągu kolejnego roku miały trzy razy częściej poważne zdarzenie sercowo-naczyniowe - takie, jak zawał serca czy udar mózgu – informują naukowcy po badaniach pacjentów przyjmowanych na oddział intensywnej terapii kardiologicznej.

"Wśród pacjentów przyjmowanych na oddział intensywnej terapii kardiologicznej (ICCU) systematyczne badania przesiewowe w kierunku przyjmowanych rekreacyjnie narkotyków wykazały znaczną częstość niedawnego ich używania — 11 proc." — wskazał w komunikacie prasowym dr Raphaël Mirailles ze szpitala Lariboisiere w Paryżu, który przedstawił wyniki na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Autorzy przeanalizowali dane 1392 kolejnych pacjentów, którzy w ciągu 2 tygodni kwietnia 2021 zgłosili się na OIOM w 39 ośrodkach we Francji. Wykluczono tych, którzy zmarli podczas hospitalizacji, mieli zaplanowany zabieg interwencyjny lub trafili na OIOM ponad 24 godziny po przyjęciu.

Najsilniej związane z ryzykiem wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego było używanie marihuany, opioidów i MDMA (bardziej znanego jako ecstasy).

Jak podali badacze, wśród pacjentów przyjmowanych na oddział intensywnej terapii kardiologicznej osoby przyjmujące narkotyki rekreacyjnie były prawie trzykrotnie bardziej narażone na wystąpienie ponownego poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego w ciągu roku w porównaniu z osobami ich nieużywającymi.

"Coraz więcej danych dotyczy gorszych rokowań związanych z rekreacyjnym zażywaniem narkotyków, nie tylko na oddziałach intensywnej terapii kardiologicznej, ale także na konwencjonalnych oddziałach intensywnej terapii" — powiedział Mirailles, cytowany w komunikacie. - "Pomimo wysokiego wskaźnika niedoszacowania rekreacyjnego zażywania narkotyków, obecne wytyczne nie zalecają systematycznych badań przesiewowych. Mogłyby one poprawić stratyfikację ryzyka pacjentów i spersonalizowaną opiekę sprzyjającą odstawieniu narkotyków. Dlatego też należy rozważyć systematyczne badania przesiewowe na oddziale intensywnej terapii".(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Homo erectus nauczył się żyć na pustyni już 1,2 miliona lat temu

  • EPA/Danish Defence Command 27.09.2022

    Szwecja/ Badanie: metan z Nord Stream rozprzestrzenił się nad południowym Bałtykiem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera