Centrum Nauki Kopernik zamknięte we wrześniu i październiku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

We wrześniu i październiku Centrum Nauki Kopernik będzie zamknięte z powodu remontu klimatyzacji i wentylacji. Wystawy będzie można ponownie zwiedzać w listopadzie, a Planetarium – w nowym roku. Mimo remontu Kopernik planuje organizować w Warszawie wydarzenia specjalne w przestrzeni miejskiej oraz bezpłatne zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych.

CNK działa na warszawskim Powiślu od 2010 roku. “Nasze systemy klimatyzacji i wentylacji przestały wydajnie działać, co bywa uciążliwe, zwłaszcza latem. Zależy nam na tym, aby wszyscy mogli zwiedzać komfortowo, musimy więc przeprowadzić remont” - informuje rzeczniczka CNK Katarzyna Nowicka.

“Po remoncie w Koperniku będzie nie tylko więcej świeżego powietrza. Otworzymy nową wystawę czasową dotyczącą trucizn, na której pojawią się jadowite zwierzęta. Zmienią się nasze Laboratoria oraz scenariusze prowadzonych w nich zajęć. Planetarium zostanie wyposażone w nowe projektory” - uzupełnia.

Kopernik mimo remontu nie da warszawiakom o sobie zapomnieć. We wrześniu i październiku animatorzy z CNK będą pojawiać się z różnymi aktywnościami w każdej z warszawskich dzielnic. ”Nasi animatorzy spakowali już małą składaną scenę, niezbędniki eksperymentatorskie, przestudiowali plan miasta i są gotowi do trasy” - zdradza rzeczniczka CNK. Na razie Kopernik nie ujawnia, gdzie i kiedy można ich będzie spotkać. Informacje będą udostępniane na bieżąco w mediach społecznościowych Kopernika.

Mobilna wystawa “O matmo!” oraz Planetobus, które w ramach projektu Nauka dla Ciebie zazwyczaj docierają do małych miejscowości w całej Polsce, jesienią wyruszą do warszawskich szkół. W sumie odwiedzą 13 placówek.

Zajęcia dla szkół, które zwykle odbywały się w Koperniku, przeniesiono na czas remontu do sąsiedniego budynku - Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego (PPK). Ze względu na niecodzienne okoliczności, warsztaty będą bezpłatne.

Z myślą o najmłodszych (klasy 1-4) działać będzie Majsternia. Znajdą się w niej znane i lubiane zestawy do samodzielnego konstruowania, łamigłówki logiczne i wyzwania inżynieryjne. Samodzielne swobodne eksperymentowanie zostanie połączone z warsztatami tematycznymi „BudujeMy muzykę”.

Uczniowie klas 5-8 oraz szkół ponadpodstawowych połączą naukę i sztukę w Wytwórni, na zajęciach cyjanotypii. Ta dawna technika fotograficzna nie tylko pozwala tworzyć efektowne obrazy w odcieniach błękitu, ale także poznać kilka reakcji chemicznych i zaskakujące efekty działania światła słonecznego.

Klasy 7-8 oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mieli za to okazję jako pierwsi przetestować zajęcia w zupełnie nowych laboratoriach. Zamiast czterech dotychczasowych laboratoriów (biologicznego, chemicznego, fizycznego i robotycznego) w Centrum Nauki Kopernik będą działać dwa. Prowadzone w nich zajęcia połączą różne dyscypliny nauki i skupią się na tematach dotyczących kluczowych wyzwań współczesności i przyszłości.

Chociaż Centrum będzie zamknięte, to podczas spacerów dalej będzie można podziwiać panoramę Warszawy z ogrodu na dachu.

Z kolei w centrum konferencyjnym 11-13 października odbędzie się Festiwal Przemiany pod hasłem „Z czego zbudujemy przyszłość?”. To bezpłatne trzydniowe wydarzenie dla wszystkich chętnych dotyczyć będzie nowatorskich materiałów wykorzystywanych w budownictwie, architekturze, medycynie i modzie.

Projekty niezwiązane z działaniem wystaw realizowane będą zgodnie z planem. Dotyczy to wszystkich aktywności edukacyjnych, takich jak konkursy w ramach programów ESERO i KMO, wyjazdy Naukobusu i Planetobusu, projekty badawcze prowadzone przez PPK, otwarcia nowych Stref SOWA.

Kopernik weźmie też udział w Festiwal Nauki, Festiwal Kultury Bez Barier, Forum Rozwoju Mazowsza i innych wydarzeniach miejskich oraz ogólnopolskich.

Wszystkie zakupione już vouchery oraz ważne abonamenty Klubu Kopernika zostaną przedłużone o okres zamknięcia Centrum Nauki Kopernik.

Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    W cyklu “Zapytaj fizyka”: o czarnych dziurach i zjawiskach zależnych od czasu

  • Fot. Adobe Stock

    Ruszają studia podyplomowe z popularyzacji nauki – chętni z całego kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera