Finlandia/ Szwecja zwróciła czaszki Finów wywiezione niegdyś do badań rasowych

Adobe Stock
Adobe Stock

Ponad 80 czaszek oraz innych szczątków ludzkich, wywiezionych do Szwecji 150 lat temu dla celów badań rasowych, trafiło z powrotem do kościoła pod Tampere. Czaszki przetransportowano z Instytutu Karolinska w Solnie statkiem do Finlandii.

W 1873 r. czaszki ludzkie, pochodzące – jak się szacuje – z XVII-XIX wieku, wykopano z grobów znajdujących się w starym kościele w Palkane (ok. 35 km od Tampere). Prowadzący wówczas badania szwedzki anatom Gustaf Retzius chciał potwierdzenia, że Finowie nie należą do rasy germańskiej, co odróżniałoby ich od innych narodów skandynawskich.

Według ówczesnej teorii Finowie mają więcej cech rasy mongoloidalnej. Część ze zwróconych czaszek pochodzi także z terenów południowo-wschodniej Finlandii oraz z Karelii Płn.

Fiński rząd od kilku lat zabiegał o zwrot czaszek.

Władze kościelne skontaktowały się z rodzinami, które od dawna zamieszkują okolicę. Po przeprowadzeniu badań DNA czaszki ponownie zostaną pochowane podczas nabożeństwa, które zaplanowano na początek września, pod przewodnictwem biskupa i z udziałem członków fińskiego rządu. (PAP)

pmo/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera