Uczelnie i instytucje

Rzecznik MSZ: sprawa studentów zatrzymanych w Nigerii idzie ku pozytywnemu rozwiązaniu

Mapa Nigerii; Adobe Stock
Mapa Nigerii; Adobe Stock

Strona nigeryjska poinformowała, że cały czas badana jest kwestia zatrzymanych polskich studentów i procedury muszą się dopełnić; wygląda na to, że sprawa idzie ku pozytywnemu rozwiązaniu - powiedział PAP rzecznik MSZ Paweł Wroński. Podkreślił, że studentom nie zostały postawione żadne zarzuty.

O zatrzymaniu przez władze Nigerii siedmiorga Polaków w trakcie antyrządowych demonstracji, które odbywały się w stanie Kano na północy kraju, poinformował 7 sierpnia Reuters za rzecznikiem nigeryjskich sił bezpieczeństwa. To sześcioro studentów Uniwersytetu Warszawskiego i ich wykładowczyni. Dwa dni później polskie MSZ przekazało, że zatrzymani studenci i ich wykładowczyni czują się dobrze i są w dobrym stanie; mieszkają w hotelu.

Rzecznik MSZ powiedział we wtorek, że "generalnie nie ma istotnej zmiany", jeśli chodzi o sytuację studentów. Dodał, że w poniedziałek kolejny raz rozmawiał z nimi polski konsul, były także rozmowy w MSZ.

"Ze strony nigeryjskiej mamy informację, że sprawa jest cały czas badana i mają swoje wewnętrzne procedury, które muszą się dopełnić, oraz że pozytywne jest to, że nie są im postawione zarzuty i oni są zatrzymani, a nie aresztowani" - powiedział Wroński.

Dodał, że studenci i ich wykładowczyni przebywają w hotelu pod strażą; Wroński zaznaczył, że jest to hotel o dobrym standardzie. "Sprawa dalej się toczy, nie ma istotnego przełomu. Wiemy o tym, że rodziny studentów są bardzo poddenerwowane sytuacją, ale wygląda na to, że sprawa idzie ku pozytywnemu rozwiązaniu, nie ma żadnych sygnałów, żeby tam coś złego chciano naszym studentom zrobić" - powiedział Wroński.

Podkreślił, że szybko zniknęły "absurdalne" stwierdzenia, że polscy studenci w jakiś sposób inspirowali protesty i machali na demonstracji rosyjskimi flagami. "Po prostu byli w pobliżu demonstracji w niewłaściwym miejscu, a są wytyczne (ze strony nigeryjskiej), żeby nie znajdowywać się w takich miejscach. Mam nadzieję, że to zostanie uznane w kategoriach incydentu, a nie naruszenia prawa" - powiedział rzecznik MSZ.

Zapewnił, że toczą się intensywne rozmowy ze stroną nigeryjską i wynika z nich, że nie należy traktować w sposób negatywny faktu, że polskim studentom nie zostały postawione zarzuty. "To raczej jest znamię pozytywnego rozwiązania całego problemu" - powiedział Wroński.

Dodał, że polscy studenci i ich wykładowczyni są w dobrej kondycji fizycznej, żywność w hotelu jest dobra, mają też zapewnioną opiekę medyczną. "Gorzej się czują (psychicznie) z tego względu, że nadal pozostają w izolacji i jest ograniczony kontakt z rodzinami" - zaznaczył Wroński.

Demonstracje w Nigerii trwały od początku sierpnia w ramach akcji nazwanej przez organizatorów "10 Dniami Wściekłości". Protestom towarzyszyły starcia z policją i grabieże, zwłaszcza w północnej części kraju. (PAP)

kos/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera