Historia i kultura

Lubelskie/ Rzymskie denary i średniowieczne monety na polach w gminie Księżpol

Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie
Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

Monety rzymskie i staropolskie, narzędzia krzemienne i ceramikę odnaleźli poszukiwacze na polach w gminie Księżpol (Lubelskie). Zabytki trafią do muzeum w Biłgoraju.

Archeolog z zamojskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie Wiesław Koman powiedział PAP, że stanowisko archeologiczne odkryte w gminie Księżpol ma 4-5 ha i jest jednym z większych w województwie lubelskim. Odkrycia dokonano w miejscu, gdzie - zastrzegł - dotychczas nie było znanych stanowisk archeologicznych.

Na sąsiadujących ze sobą gruntach ornych poszukiwacze znaleźli kilka drobnych narzędzi krzemiennych, 61 fragmentów ceramiki naczyniowej, wśród której dominowały ułamki naczyń kultury wielbarskiej z okresu rzymskiego, jeden fragment ceramiki z wczesnego średniowiecza (X-XIII w.), 11 fragmentów z tzw. okresu staropolskiego (XVI-XVIII w.) oraz 14 fragmentów z czasów nowożytnych (XIX-XX w.). Podczas badań natrafiono także na noże, narzędzia i fibule, czyli ozdobne zapinki.

Poszukiwacze odkryli dziewięć srebrnych denarów, w tym monety wybite za cesarza Antonina Piusa (138-161 r. n.e.) i Marka Aureliusza (174 r.), fragmenty denarów Herenii Etruskiej, żony cesarza Trajana Decjusza (249-251 r.) i monety triumfalnej Antoniusa Piusa (146-152 r.) oraz podróbki wykonane przez Gotów z kultury wielbarskiej.

Eksploratorzy znaleźli także monety średniowieczne i z okresu staropolskiego, w tym fragment srebrnego grosza praskiego (połowa XIV w.), szeląg ryski i srebrną trzygroszówkę króla Zygmunta III Wazy (XVI/XVII w.), półkopiejkę rosyjską (XVII w.), 40 szelągów litewskich i koronnych (tzw. boratynek) z czasów króla Jana Kazimierza (1660-1668 r.) oraz pięciogroszową miedzianą monetę z okresu Księstwa Warszawskiego.

"Wygląda na to, że w tym miejscu była duża osada. Taka liczba znalezisk metalowych świadczy o intensywnym osadnictwie w okresie rzymskim" – stwierdził archeolog. Jego zdaniem duża liczba monet z okresu staropolskiego może świadczyć o istnieniu w tym miejscu karczmy przydrożnej. "Osadnictwo wielokulturowe na jednym stanowisku zdarza się bardzo często. Liczę na jeszcze starsze znaleziska w tym miejscu" – uzupełnił.

Odkrycia dokonała Grupa Eksploratorzy, która działa przy Tarnogrodzkim Towarzystwie Regionalnym. Poszukiwacze przypisali znaleziskom współrzędne geograficzne i zgłosili je do urzędu konserwatorskiego.

Zabytki - podał Koman - zostaną wkrótce przekazane do muzeum w Biłgoraju. Wyraził nadzieję, że archeolodzy powrócą na stanowisko, żeby przeprowadzić badania georadarem i wykopaliska.(PAP)

Nauka w Polsce

pin/ miś/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera