Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wspólny projekt naukowy Politechniki Opolskiej i Akademii Nauk Republiki Czeskiej dotyczący obróbki metali stosowanych m.in. w protezach medycznych otrzymał wsparcie Narodowego Centrum Nauki - poinformowała w sobotę Anna Kułynycz, rzecznik opolskiej uczelni.

Polscy i czescy naukowcy będą prowadzili badania nad procesem obróbki przy pomocy pulsacyjnego strumienia wody metali wykorzystywanych w medycynie do produkcji różnego rodzaju protez. Narodowe Centrum Nauki przyznało projektowi wsparcie w wysokości 340 tysięcy złotych.

Prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej prof. Grzegorz Królczyk podkreśla, że projekt był recenzowany dwa razy przez stronę polską i czeską.

"Zaproponowane badania mają na celu pogłębienie wiedzy odnośnie modelowania predykcyjnego erozji pulsacyjnym strumieniem wody, szczególnie przydatnym do kształtowania powierzchni biomateriałów. Integracja modeli stanowi kluczowy krok w kierunku poprawy trwałości i wydajności wytwarzania komponentów z biometali w praktycznych zastosowaniach" - powiedział prof. Królczyk.

Pomysł naukowców z Czech i Polski zyskał wsparcie Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS LAP. To największy i najbardziej prestiżowy konkurs grantowy Narodowego Centrum Nauki. Naukowcy mogą starać się o finansowanie projektów realizowanych w polskich jednostkach, bez lub z udziałem partnerów zagranicznych.

W konkursie OPUS 26+LAP/Weave do Narodowego Centrum Nauki wpłynęło 1737 wniosków, z czego 267 badaczy otrzymało granty w ramach konkursu OPUS, a 36 badaczy w ramach OPUS LAP we współpracy międzynarodowej z zespołami z Austrii, Czech, Słowenii, Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i Belgii-Flandrii. (PAP)

masz/ malk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera