Opole/Międzynarodowa współpraca studentów na rzecz miasta

03.09.2020. Panorama miasta, widok z drona, na pierwszym planie rynek Starego Miasta z budynkiem ratusza, z lewej kościół Świętej Trójcy i Wieża Piastowska. PAP/Sławomir Mielnik
03.09.2020. Panorama miasta, widok z drona, na pierwszym planie rynek Starego Miasta z budynkiem ratusza, z lewej kościół Świętej Trójcy i Wieża Piastowska. PAP/Sławomir Mielnik

Od poniedziałku kilkudziesięciu studentów z Polski, Czech, Włoch i Hiszpanii w ramach międzynarodowych warsztatów będzie projektować rozwiązania architektoniczne dla wybranych miejsc Opola.

Jak powiedziała PAP Anna Kułynycz, rzecznik Politechniki Opolskiej, od poniedziałku w Opolu rozpoczną się międzynarodowe warsztaty, w których uczestniczyć będzie 35 studentów. Wynikiem ich prac mają być rozwiązania architektoniczne dla siedmiu lokalizacji w ścisłym centrum stolicy regionu.

Uczestnicy będą pracować w międzynarodowych grupach złożonych ze studentów z różnych uczelni pod okiem tutora. Zadaniem projektowym będzie zaprojektowanie rozwiązania/scenariusza architektoniczno-przestrzennego dla zabudowy „plombowej” w ścisłym centrum Opola.

Organizatorzy warsztatów projektowych podkreślają, że wypełnianie miejsc w mieście niemających jasno określonego przeznaczenia zabudową plombową to niezwykle trudne zadanie pod względem projektowym (ze względu np. na nietypowe kształty działek, małe rozmiary działek, sąsiedztwo, wielkość działek, światło, kolizje z istniejącą zabudową).

Jednocześnie zabudowa plombowa, pomimo trudności, ma bardzo duży potencjał w zakresie tworzenia zrównoważonego środowiska miejskiego, np. poprzez funkcje ułatwiające funkcjonowanie mieszkańcom, jak również umożliwiające tworzenie siedlisk dla flory i fauny miejskiej, wprowadzenie parków kieszonkowych i zielonych ścian.

Uzupełnieniem zajęć projektowych będą interdyscyplinarne wykłady dotyczące możliwości zrównoważonego rozwoju we współczesnych miastach, projektowania w trudnych warunkach śródmiejskich, itp. Wykłady zostaną przygotowane przez wykładowców z uczelni partnerskich biorących udział w wydarzeniu: z Włoch (Pavia), Czech (Liberec) i Pafos (Cypr).(PAP)

masz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 08.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej nt. wyników rekrutacji na studia na rok akademicki 2024/25 w uczelniach nadzorowanych przez ministra nauki w siedzibie resortu w Warszawie.PAP/Paweł Supernak

    Liczba studentów rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 wzrosła o 5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem

  • 06.11.2024. Minister nauki Dariusz Wieczorek (L), rektor SGH Piotr Wachowiak (P) i kanclerz uczelni Marcin Dąbrowski (C) na konferencji ,,Dodatkowe 200 mln zł na akademiki”, 6 bm. w wyremontowanym Domu Studenckim "Grosik" SGH w Warszawie. (ad) PAP/Leszek Szymański

    Wieczorek: resort nauki wspólnie z Warszawą planuje rozbudowę akademików na Jelonkach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera