Od poniedziałku kilkudziesięciu studentów z Polski, Czech, Włoch i Hiszpanii w ramach międzynarodowych warsztatów będzie projektować rozwiązania architektoniczne dla wybranych miejsc Opola.
Jak powiedziała PAP Anna Kułynycz, rzecznik Politechniki Opolskiej, od poniedziałku w Opolu rozpoczną się międzynarodowe warsztaty, w których uczestniczyć będzie 35 studentów. Wynikiem ich prac mają być rozwiązania architektoniczne dla siedmiu lokalizacji w ścisłym centrum stolicy regionu.
Uczestnicy będą pracować w międzynarodowych grupach złożonych ze studentów z różnych uczelni pod okiem tutora. Zadaniem projektowym będzie zaprojektowanie rozwiązania/scenariusza architektoniczno-przestrzennego dla zabudowy „plombowej” w ścisłym centrum Opola.
Organizatorzy warsztatów projektowych podkreślają, że wypełnianie miejsc w mieście niemających jasno określonego przeznaczenia zabudową plombową to niezwykle trudne zadanie pod względem projektowym (ze względu np. na nietypowe kształty działek, małe rozmiary działek, sąsiedztwo, wielkość działek, światło, kolizje z istniejącą zabudową).
Jednocześnie zabudowa plombowa, pomimo trudności, ma bardzo duży potencjał w zakresie tworzenia zrównoważonego środowiska miejskiego, np. poprzez funkcje ułatwiające funkcjonowanie mieszkańcom, jak również umożliwiające tworzenie siedlisk dla flory i fauny miejskiej, wprowadzenie parków kieszonkowych i zielonych ścian.
Uzupełnieniem zajęć projektowych będą interdyscyplinarne wykłady dotyczące możliwości zrównoważonego rozwoju we współczesnych miastach, projektowania w trudnych warunkach śródmiejskich, itp. Wykłady zostaną przygotowane przez wykładowców z uczelni partnerskich biorących udział w wydarzeniu: z Włoch (Pavia), Czech (Liberec) i Pafos (Cypr).(PAP)
masz/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.