Brazylia/Płonie Pantanal - największe bagna świata

30.06.2024 EPA/SEBASTIAO MOREIRA
30.06.2024 EPA/SEBASTIAO MOREIRA

Brazylijska policja federalna rozpoczęła zakrojone na dużą skalę dochodzenia w związku z plagą pożarów na obszarze Pantanalu - bagien pokrytych tropikalną roślinnością, które mają wielki wpływ na kształtowanie klimatu w całym regionie. Wydano zakaz używania ognia na tych terenach.

Na Pantanalu - najbardziej rozległych bagnach świata o obszarze 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, rozciągających się głównie w kotlinie o tej samej nazwie na terenie Brazylii oraz w niewielkiej części w sąsiednich krajach - Boliwii i Paragwaju, dokładnie w centrum Ameryki Południowej - zarejestrowano od początku tego roku do 23 czerwca 3262 pożary.

To najwięcej w historii notowań rozpoczętych w 1998 i 22 razy więcej niż w tym samym okresie w roku 2023. Dotychczasowy rekord pochodzi z 2020 roku, kiedy to od stycznia do czerwca zanotowano na terenie Pantanalu 2354 pożary.

Brazylijski Krajowy Instytutu Badań Przestrzennych (INPE) w ogłoszonym we wtorek raporcie zwraca uwagę, że Pantanal pod wpływem zmian klimatycznych płonie teraz nieporównanie częściej, co z kolei przyspiesza dalsze zmiany klimatu w Brazylii i krajach sąsiednich. Pożary zaczynają się też znacznie wcześniej, niż w poprzednich dekadach.

Doroczna wielka susza zwykle rozpoczynała się w tym rejonie Ameryki Południowej dopiero w sierpniu i trwała do października. Dopiero wówczas, wraz ze zjawiskiem El Nino, ogień pojawiał się w amazońskich lasach.

Pantanal, którego obszar wynosi 2,2 mln hektarów, jest siedliskim tysięcy rzadkich i coraz bardziej zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt (m.in. kajmanów i kapibar) oraz 180 gatunków ptaków wędrownych. (PAP)

ik/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wirusy mają wpływ na magazynowanie węgla w glebie

  • Fot. Adobe Stock

    Wykształcenie, zawód i zamożność wpływają na ryzyko demencji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera