Ukończono kluczowy element reaktora ITER

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Projekt budowy eksperymentalnego reaktora fuzyjnego ITER przeszedł milowy krok – zbudowano i przetransportowano na miejsce konstrukcji system magnesów przeznaczony do otrzymywania gorącej plazmy. Uczestniczyło w tym ponad 40 firm.

Po dwóch dekadach prac nad reaktorem fuzyjnym ITER, prowadzonych na trzech kontynentach, ogłoszono właśnie przełomowy moment. Ukończono system magnesów, które będą utrzymywały gorącą plazmę i przetransportowano go z Japonii do Europy, na miejsce budowy reaktora na południu Francji.

Składa się on z 19 gigantycznych, mierzących 17 m wysokości, toroidalnych cewek w kształcie litery „D”, które będą umieszczone wewnątrz komory reaktora. Produkowane przez nie pole magnetyczne będzie ok. 250 tys. razy silniejsze niż pole magnetyczne Ziemi.

W wyprodukowaniu cewek wzięło udział ponad 40 firm, m.in. z Europy i Japonii.

W docelowym urządzeniu niewielkie ilości wodoru (deuteru i trytu) będą podgrzewane aż do uzyskania plazmy. Po uzyskaniu 150 mln st. C. rozpocznie się reakcja fuzji – łączenia jąder wodoru z uwolnieniem dużych ilości energii.

Cyrkulująca w ścianach reaktora woda pod wpływem gorąca zamienia się w parę i napędza prądotwórczy generator. Zadaniem nadprzewodzących magnesów będzie utrzymywanie jej z dala od ścian reaktora, które w przeciwnym razie uległyby zniszczeniu.

Reaktorów tego typu powstało już wiele, ale ITER jako pierwszy ma wytwarzać tyle energii, że pozwoli ona na samoczynne podtrzymywanie zachodzącej w nim reakcji.

Gdyby powstającą energię wykorzystano do produkcji prądu dla sieci elektrycznej, wystarczyłaby do zasilenia ok. 200 tys. domów.

ITER będzie jednak służył tylko do eksperymentów, a elektrownie produkujące użyteczny prąd mają powstać w dalszej kolejności.

„Ukończenie i dostarczenie 19 cewek toroidalnego pola ITER to monumentalne osiągnięcie” – powiedział Pietro Barabaschi, dyrektor generalny projektu ITER.

„Gratulujemy rządom państw członkowskich, agencjom krajowym ITER, zaangażowanym firmom oraz wielu osobom, które poświęciły niezliczone godziny na to wyjątkowe przedsięwzięcie” - dodał.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Japonia/ Pierwszy na świecie drewniany satelita wystrzelony w kosmos

  • Fot. Adobe Stock

    Złote grzejniki do grillowania bakterii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera