Uczelnie i instytucje

Opole/ Jedyne w kraju studia na kierunku energetyka i inżynieria środowiska

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od nowego roku akademickiego na Politechnice Opolskiej rusza zmodyfikowany kierunek studiów: energetyka i inżynieria środowiska. Jak przekazała Anna Kułynycz, rzecznik prasowy uczelni, to jedyny tego typu kierunek w kraju.

Program studiów na kierunku energetyka i inżynieria środowiska został zmodyfikowany przez wykładowców Politechniki Opolskiej pod kątem wymagań przedsiębiorców. Profesor Joanna Guziałowska-Tic z Katedry Inżynierii Procesowej i Środowiska wskazuje także na konieczność uwzględnienia w programie nauczania zmian w podejściu do pozyskiwania i gospodarowania energią.

"Transformacja energetyczna jest nieunikniona, a w celu jej osiągnięcia czeka nas wiele wyzwań. Studenci energetyki i inżynierii środowiska mogą stać się współtwórcami nadchodzących zmian, zdobywając odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie odnawialnych źródeł energii, nowoczesnych technologii wodorowych, czy sposobów magazynowania energii. Nowy program studiów umożliwia także zdobycie przez nich umiejętności wykonywania audytów energetycznych i świadectw charakterystyki energetycznej" - wyjaśnia prof. Guziałowska-Tic.

Od roku akademickiego 2024/2025 kształcenie na energetyce i inżynierii środowiska odbywać się będzie w ramach dwóch specjalności: nowoczesnych metod wytwarzania i magazynowania energii oraz nowoczesnych technologii w inżynierii środowiska. Zdaniem uczelni, absolwenci kierunku znajdą zatrudnienie w zakładach przemysłowych, biurach projektowych oraz jednostkach badawczo-rozwojowych. Uzyskane kwalifikacje pozwolą im także na ubieganie się o uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.(PAP)

Marek Szczepanik

masz/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Katowice/ Wystąpienie noblisty i 20 scen podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

  • Fot. Śląski Festiwal Nauki/ Facebook

    Prof. Koziołek: podczas 8. Śląskiego Festiwalu Nauki zaprezentujemy program naukowy dla Śląska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera