GIS: nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy

25.06.2024EPA/NEIL HALL
25.06.2024EPA/NEIL HALL

Główny Inspektorat Sanitarny zwrócił uwagę, że nadmiar promieniowania słonecznego może być szkodliwy. Zaapelował o regularne stosowanie kremów z filtrem i unikania przebywania na bezpośrednim słońcu.

"Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Słońce ma wpływ na poprawę nastroju i syntezę witaminy D, odpowiedzialnej za właściwą gospodarkę wapniową organizmu" - zaznaczył GIS.

Jednocześnie, jak podkreślił, w nadmiarze słońce może prowadzić do poparzeń skóry, "uczulenia na słońce", powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, a nawet do zmian nowotworowych.

Źródło: Infografika PAP

Całkowita ochrona przed promieniowaniem nie jest możliwa – pewna ilość promieni UV zawsze dociera do powierzchni skóry. Najbardziej narażonymi na promieniowanie UV częściami ciała są uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.

GIS zwrócił uwagę na kilka kwestii, o których należy pamiętać podczas upałów. Jak wyjaśnił, niektóre lekarstwa mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV.

Ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków promieniochronnych. Przy wyborze należy zwracać uwagę m.in. na jego współczynnik ochrony. Sam kosmetyk powinno się nakładać w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry. Kosmetyk powinno się nakładać na skórę odpowiednio wcześniej – najlepiej przed wyjściem na słońce. Ponadto, trzeba pamiętać o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego – w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.

"Krem z filtrem nie chroni organizmu przed przegrzaniem i udarem cieplnym" - przypomina jednak GIS. Udar cieplny to sytuacja, w której temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć. Objawem udaru cieplnego są: wysoka temperatura ciała, ból i zawroty głowy, nudności i wymioty, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, szybkie bicie serca, krótki oddech, skurcze mięśni, utrata przytomności.

Aby chronić organizm w gorące, słoneczne dni należy nosić jasne, przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin; nosić odpowiednie nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem; unikać opalania się w godzinach 11.00-15.00; regularnie stosować krem z filtrem UV; pić dużo wody, najlepiej niegazowanej; unikać alkoholu, który odwadnia organizm.

"Niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu" - dodał GIS.

W ciele dorosłego człowieka woda stanowi około 65 proc. masy i odsetek ten maleje wraz z wiekiem. Zgodnie z normami żywienia wystarczające spożycie wody, pochodzącej z napojów i produktów spożywczych u dzieci i młodzieży (w zależności od wieku i płci) wynosi między 1,25 a 2,5 l natomiast u dorosłego, zdrowego człowieka - między 2 a 2,5 l. Dużo wody zawierają również owoce sezonowe. Dlatego spożywanie ich pozwala na dodatkowe dostarczanie wody do organizmu. (PAP)

Aleksandra Kiełczykowska

ak/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: w terapii nowotworów krwi przeciwciała dwuswoiste skuteczniejsze niż inne leki

  • Naukowcy: post przerywany nie prowadzi do pogorszenia diety, zaburzeń hormonalnych czy utraty mięśni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera