
<strong>Samsung Electronics, producent telefonów komórkowych i systemów telekomunikacyjnych otworzył nową siedzibę Centrum Rozwoju Mobilnych Technologii w Polsce.</strong> Budynek mieści się przy ul. Polnej w Warszawie, w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej - głównego źródła zasobów ludzkich dla centrum.
"Chcemy zbudować najlepsze Centrum Rozwoju Mobilnych Technologii na świecie - powiedział Adam Roś, przedstawiciel instytucji. - Ma ono mieć charakter ponadregionalny i zapewniać przepływ międzynarodowej wiedzy".
Jak wyjaśnił Roś, historia firmy Samsung w Polsce sięga 2000 roku, kiedy otwarto tu pierwsze Centrum Badawczo-Rozwojowe. W kolejnych latach placówka rozwijała się tworząc nowe oddziały, m.in. Centrum Rozwoju Oprogramowania i specjalistyczne laboratoria testowe i badawcze. "Powody, dla których koncern tak chętnie inwestował w Polsce to przede wszystkim położenie naszego kraju w centrum Europy oraz renoma polskich programistów, jako jednych z najzdolniejszych na świecie" - powiedział Adam Roś.
Jak dodał, kamień węgielny pod budowę otwartej właśnie siedziby Centrum Mobilnych Technologii w Warszawie położono w sierpniu 2007 roku. Od tamtej pory placówka funkcjonowała w budynku tymczasowym, zajmując się rekrutacją pracowników, ich szkoleniem oraz budową infrastruktury.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni z tych pierwszych 10 miesięcy pracy Centrum - powiedział Young Ki Byun, dyrektor generalny Centrum Badawczo-Rozwojowego Samsung w Polsce. - Polska jest najlepszym miejscem dla prac rozwojowych naszej firmy w zakresie telefonii komórkowej w Europie. Udało nam się zatrudnić wysokiej klasy specjalistów. W tym roku skoncentrujemy się na dalszym rozwoju kadry oraz infrastruktury, co wzmocni pozycję warszawskiego centrum w międzynarodowej sieci jednostek badawczych firmy".
Jak dodał Roś, warszawska placówka jest głównym centrum rozwojowym w Europie i jedną z trzech - obok Chin i Korei - tego typu jednostek badawczo-rozwojowych na świecie. Obecnie zatrudnia blisko 100 osób pracujących nad testami i rozwojem oprogramowania dla telefonów komórkowych oraz dostosowywaniu go do potrzeb różnych rynków, a do końca 2008 roku planuje podwoić tę liczbę. "Warto dodać, że nasza kadra w 100 proc. legitymuje się tytułami magistra, magistra inżyniera lub doktora" - podkreślił Roś.
Na uroczystości otwarcia nowej siedziby obecny był prodziekan ds. studenckich Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, dr inż. Roman Szabatin. Zapewnił, że Samsung z powodzeniem może czerpać z wiedzy i zdolności studentów i absolwentów Politechniki. "Wierzą głęboko, że w tym budynku w Warszawie możemy stworzyć nowy świat, w którym marzenia stają się rzeczywistością".
"Koreańskie przysłowie mówi, że nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się do pierwszego kroku - powiedział ambasador nadzwyczajny Republiki Korei w Polsce. - My uczyniliśmy go w 2000 roku, otwierając tu pierwsze centrum badawczo-rozwojowe. Następnym jest dzisiejsza uroczystość. Mogę już powiedzieć, że ten pierwszy krok poprowadził nas w kierunku wspaniałej podróży, której celem jest to, aby Polska stała się najsilniejszym ośrodkiem badawczo- rozwojowym firmy Samsung na świcie".
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.