Wykryto nietypowe minineptuny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Za pomocą naziemnych teleskopów i kosmicznego obserwatorium, wokół czterech czerwonych karłów naukowcy znaleźli cztery minineptuny. Wszystkie znajdują się bardzo blisko macierzystych gwiazd.

Jak wyjaśniają astronomowie z Japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego, w kosmosie relatywnie często występują planety o rozmiarach mieszczących się między wielkością Ziemi Neptuna. Te planety - nieobecne w Układzie Słonecznym - nazywa się minineptunami.

Japoński zespół przedstawił właśnie cztery takie planety (TOI-782 b, TOI-1448 b, TOI-2120 b i TOI-2406 b), krążące wokół gwiazd typu czerwony karzeł (http://dx.doi.org/10.3847/1538-3881/ad4115).

Wykryto je za pomocą globalnej sieci teleskopów naziemnych i kosmicznego teleskopu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite).

Mają one średnicę od 2 do 3 razy większą, niż Ziemia, a swoje gwiazdy okrążają w czasie krótszym niż 8 dni. Przynajmniej trzy z czwórki planet mają przy tym ekscentryczne orbity, co zaskakuje, ponieważ przy tak krótkich okresach, należałoby spodziewać się orbit kolistych.

Według naukowców trzy wymienione planety swoje nietypowe orbity utrzymują już od kilku miliardów lat.

Pomiary drgań gwiazd, spowodowanych ruchem planet, wykonane teleskopem Subaru wskazały, że odkryte mini-neptuny mają masy nie większe niż dwudziestokrotność masy Ziemi.

Zmierzone masy i średnice wskazują, że planety nie mają skalistej budowy – ich wnętrza najprawdopodobniej wypełnione są substancjami lotnymi. W dużej mierze przypominają więc Neptuna.

Planety tego typu krążące blisko gwiazd to ciekawe cele dla badań atmosfer egzoplanet z pomocą Teleskopem Jamesa Webba – podkreślają naukowcy.

Dalsze badania mają też pozwolić na lepsze zrozumienie wnętrz tego typu obiektów.

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.06.2024 EPA/KOSTAS TSIRONIS

    Grecja/ Wszystkie obiekty archeologiczne w Atenach zamknięte z powodu upałów

  • Fot. Adobe Stock

    Utrata wagi przed zawodami nie służy sportowcom, zwłaszcza kobietom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera