FNP: ponad 101 mln zł na nowe zespoły badawcze

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła pierwszy nabór wniosków w działaniu FIRST TEAM, w ramach którego 27 projektów otrzyma środki finansowe w wysokości ponad 101 mln zł. Dzięki wsparciu powstaną nowe zespoły badawcze, które będą realizować innowacyjne badania z efektami mającymi praktyczne zastosowanie.

Działanie FIRST TEAM (pierwszy zespół) jest finansowane z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Oferuje środki na założenie zespołu badawczego i prowadzenie w Polsce innowacyjnych badań z potencjałem wdrożeniowym.

W pierwszym konkursie wystartowało 68 organizacji badawczych, które złożyły łącznie 202 wnioski. Środki w wysokości ponad 101 mln zł zdobyło 27 projektów. Każdy nagrodzony projekt otrzyma do 4 mln zł - podała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w poniedziałkowym komunikacie.

Jak poinformowano, dzięki tym środkom zostaną zbudowane nowe, kilkuosobowe (najczęściej 5-7 osób) zespoły badawcze złożone z młodych naukowców, doktorantów oraz studentów oraz możliwy będzie zakup aparatury niezbędnej do realizacji projektu.

"Wyłonione projekty reprezentują różne dziedziny nauki i są ukierunkowane na innowacyjne badania naukowe o potencjale aplikacyjnym. Będą one realizowane w większości na uniwersytetach oraz w jednostkach PAN, ale też na politechnikach i w innych organizacjach badawczych. W każdym projekcie planowana jest współpraca z zagranicznym partnerem naukowym i krajowym partnerem gospodarczym, przy czym wsparcie finansowe udzielone zostało wyłącznie wnioskującej organizacji badawczej z Polski" - czytamy w komunikacie.

FNP opisała przykładowe projekty. Jeden z nich będzie prowadzony przez prof. Martę Pokrywczyńską z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Dzięki środkom w wysokości prawie 4 mln zł powstanie 11-osoby zespół badawczy. Zajmie się on opracowaniem pierwszego przeciwzapalnego i antyfibrotycznego biologicznego produktu leczniczego, który wspomoże proces prawidłowego gojenia się ran, do zastosowania w dziedzinie urologii rekonstrukcyjnej. Produkt ten będzie odpowiedzią na ogromny problem medyczny, jakim jest bliznowacenie i włóknienie ran po zabiegach chirurgicznych" - brzmi opis.

Z kolei projekt z dziedziny inżynierii materiałowej, dofinansowany kwotą 4 mln zł, będzie realizowany przez prof. Łukasza Marciniaka z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego PAN. W ramach projektu powstanie 7-osobowy zespół.

"Celem badaczy będzie stworzenie farb luminescencyjnych nowej generacji. Dzięki nim będzie można w sposób zdalny w czasie rzeczywistym dokonywać precyzyjnego pomiaru temperatury i ciśnienia w elementach konstrukcji mechanicznych, częściach maszyn oraz wielu innych obiektach, umożliwiając ich sprawną diagnostykę, a co za tym idzie poprawę bezpieczeństwa. Oparta na luminescencji metoda będzie pozbawiona ograniczeń, jakie posiadają aktualnie wykorzystywane sposoby pomiarów, jak np. termowizja, dając możliwość uzyskania bardziej wiarygodnych i precyzyjnych wyników. W ramach projektu powstanie też aplikacja mobilna, która umożliwi odczyt danych na telefonie komórkowym. Finalnym wynikiem realizacji projektu będzie nowa generacja inteligentnych farb o szerokim zakresie zastosowań" - czytamy.

Inny projekt, o wartości ponad 2,6 mln zł, będzie realizowany przez dr. Michała Silarskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego ramach ma powstać sensor do nieinwazyjnego, zdalnego wykrywania i identyfikacji substancji niebezpiecznych, takich jak pozostałości wojenne, gazy bojowe, itp., w środowisku wodnym.

"W przeciwieństwie do wykorzystywanych powszechnie metod, proponowane w projekcie rozwiązanie pozwala na identyfikację (w tym określenie składu chemicznego) podejrzanego przedmiotu zdalnie, bez konieczności angażowania np. nurków, którzy pobierają próbki do analizy, a więc bez narażania życia i zdrowia ludzi. Dodatkową zaletą urządzenia będzie możliwość zbliżenia się na małą odległość od badanego obiektu. Docelowo proponowany sensor będzie mógł stanowić część specjalistycznego wyposażenia specjalistycznych jednostek pływających, prowadzących prace podwodne (tzw. ROV), w szczególności przy budowie infrastruktury off-shore i jej monitorowaniu. Nad proponowanym rozwiązaniem pracować będzie pięcioosobowy zespół" - opisała FNP.

Lista wszystkich nagrodzonych projektów znajduje się na stronie internetowej FNP. 

Kolejny nabór wniosków jest planowany w drugiej połowie bieżącego roku.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera